| marrynela a întrebat:

Care e definitia medianei relative la triiunghiul dreptunghic? nu e pentru tema

1 răspuns:
| funnyboy a răspuns:

Dreapta perpendiculara care uneste varful triunghiului de mijlocul laturii opuse se numeste mediana. Orice triunghi are 3 mediane care se intersecteaza intr-un punct numit centru de greutate sau ortocentru cred. Centrul de greutate este fixat la doua treimi fata de varful triunghiului si la o treime fata de mijlocul laturii opuse. big grin