| tu8dor8 a întrebat:

Care e diferenta intre un regat si un imperiu?

Răspuns Câştigător
| mariuscrs a răspuns:

Regatul este condus de un rege si nu duce razboaie de cucerire, in schimb imperiul este condus de imparat si este in continua expandare, adica duce razboaie de cucerire

6 răspunsuri:
| PooChai a răspuns:

Regatul e mult mai mic...

| Rayyy a răspuns:

Bună,

Regatul este condus de un rege, imperiul este condus de un împărat. De regulă, regatul este o monarhie ce constă într-una sau mai multe țări (Regatul Britanic) pe când imperiul poate fi reprezentat de țări, colonii, regiuni, provincii (Imperiul Britanic format din Regatul Britanic și provinciile din nordul Africii, India etc.)

| DarkGirl92 a răspuns:

Regat-rege
imperiu-imparat

| Azµre a răspuns:

REGÁT, regate, s. n. Stat guvernat de un rege; monarhie. ♦ Vechiul regat = nume dat după primul război mondial (până la instituirea republicii) teritoriului României, de dinaintea acestui război

IMPÉRIU, imperii, s. n. 1. Stat monarhic care are în frunte un împărat; împărăție. 2. Teritoriu cuprinzând un stat dominant (marea metropolă) și posesiunile lui coloniale. 3. (În loc.) Sub imperiul... = dominat, influențat de., determinat de. – Din lat. imperium.

| elyfel a răspuns:

Regatul e mai mic ca demensiune decat un imperiu si puterea regelui la fel.

| Lariii99 a răspuns:

Heii.
In primul rand, regatul e condus de un rege si imperiu de un imparat..In al doilea rand, regatul are doar o parte de pamant sa zic asa. o tara..in schimb imperiu l conduce mai multe tari.
Sper ca te-am ajutat si eu!
Bye happy