| baiatull a întrebat:

Care e forma corecta: SÎNT sau SUNT?
Argumentati va rog.

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

În timpul regalității se scria sunt.
A fost modificat în sînt. & au înlocuit â cu î, ulterior au readus â în derivatele cuvântului România.
A fost remodificat în sunt și au schimbat parțial î cu â, pentru că tembelii absolvenții de limba română, trebuie să justifice de ce sunt salarizați.
Au schimbat și complicat aiurea gramatica.
Au introdus noțiuni de teorie literară cu totul inutile în manualele de școală.
etc.
Ar trebuii dați afară, cu toții!

| Criiss16 a răspuns:

Sunt

| biancaalexe a răspuns:

"Sunt"...acum mai mult timp se folosea "sînt" dar in dex s-a schimbat si s-a ajuns la "sunt".winking