| Angelik_6250 a întrebat:

Care e formula progresiei geometrice?
ex: 1, 2,3 sunt in progresia geometrica?

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Uite un exemplu de progresie aritmetica: 3; 6; 9; 12; 15... - adica se adauga ceva (in cazul asta 3). Uite si un exemplu de progresie geometrica: 3; 9; 27; 81; 273... - adica se inmulteste cu ceva (in cazul asta tot 3).

| geotechnical a răspuns:

B+1 = b·q este formula unei progresii geometrice si q este ratia progresiei.
O intrebare pentru g30g3 care este ratia progresiei la sirul 1, 2, 3 ca eu nu prea inteleg, stiam ca ratia se pastreaza la fel in cazul progresiei geometrice? ( sau ai incurcat marfa cu ambalajul si te referi ca este progresie aritmetica)

| geooor a răspuns:

Da, sunt in posesia geometrica!