| J7anine a întrebat:

Care e povestea cu magarul lui Buridan

Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

Magarului nu i s-a dat mancare si nici apa. Pe urma a fost pus sa aleaga intre un stog de fan si o galeata de apa. Fiind insetat si infometat nu s-a putut decide ce sa aleaga, iar in cele din urma a murit de foame si sete.

3 răspunsuri:
| Teardrop:] a răspuns:

Se spune că Buridan, un scriitor francez care fusese rectorul Universităţii din Paris, în anul 1327, povestea că un măgar a fost pus între două stoguri de fân, dar că măgarul n-a putut alege din care să mănânce şi a murit de foame.
Există şi mulţi oameni, care sânt aşezaţi în mijlocul multor binecuvântări, dar nu se pot hotărî să se înfrupte din ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine, de fapt era cu doua stoguri de fan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand o carte " Dictionar de cuvinte, expresii, citate celebre "- I. Berg.
" Doctorul Jean Buridan a fost un filozof scolastic francez, care a trait in secolul al XIV-lea, iar magarul asta n-a exista cu adevarat. Buridan l-a nascocit pentru a-si sustine o argumentatie: magarul, plasat la distante egale intre o galeata cu apa si un tain cu ovaz, nu se putea decide cu ce sa inceapa, sa-si potoleasca foamea sau sa-si stinga setea, fiind amenintat sa piara din cauza sovaielii lui. "