| Avaa01 a întrebat:

Care este definitia TEOREMEI LUI PITAGORA?
FUNDA.

13 răspunsuri:
| RubikSD a răspuns:

In orice triunghi dreptunghic, suma pătratelor catetelor este egală cu pătratul ipotenuzei.

| Luci1988 a răspuns:

Buna ovi, Teorema lui Pitagora este una dintre cele mai cunoscute teoreme din geometria plană (euclidiană). Teorema lui Pitagora afirmă că "în orice triunghi dreptunghic, suma pătratelor catetelor este egală cu pătratul ipotenuzei". Dacă se notează cu a și cu b lungimile catetelor unui triunghi dreptunghic iar cu c lungimea ipotenuzei acestuia, atunci teorema lui Pitagora afirmă că:

a^2 + b^2 = c^2\!\,

Reciproca este adevărată: Oricare ar fi trei numere pozitive a, b, c astfel încât a2 + b2 = c2, există un triunghi cu laturi de lungimi a, b, c, iar unghiul dintre laturile de lungimi a și b va fi drept.
Bafta!

| ionlarisa a răspuns:

Ipotenuza la patrat=cateta la patrat+cateta la patrat:*

| Crucified a răspuns:

Suma patratelor catetelor este egala cu patratul ipotenuzei

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Suma patratelor catetelor este egala cu patratul ipotenuzei si ca formula BC la 2=AB la 2 + AC la 2

| TheEvilCat a răspuns:

Definitiaraised eyebrowslaughing
E o teorema care face legatura intre laturile unui triunghi dreptunghicrolling on the floor

Patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelorrolling on the floor

Credrolling on the floor

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Intr-un triunghi dpreptunghic, patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor.(Ip^2=C1^2+C2^2).Este o teorema interesanta si usor de inteles care face parte din capitolul"Relatii metrice"(unde intra si Teorema Catetei si a Inaltimii)Sper ca te-am putut ajuta si ca ai inteles! In cazul in care iti este cam greu sau esti la pragul clasei a 6-a si te-ar interesa aceasta teorema o voi formula pe intelesul tuturor.
Daca ai un triunghi dreptunghic(adica triunghiul care are un unghi de 90'), ipotenuza(adica latura cea mai lunga care uneste segmentele ce formeaza unghiul de 90') la a 2-a este elgala cu suma patratelor catetelor(adica este egala cu suma laturilor ce formeaza unghiul de 90', unde fiecare cateta este ridicata la puterea a 2-a.Acum sper din tot sufletul ca ai intes-o si sunt fericita ca exista si oamenii care sunt interesati si de altceva in afara de lucrurile banale pe care le facem cu totii in fiecare zi.

| Marmelada a răspuns:

Suma patratelor catetelor este egala cu patratul lungimii ipotenuzei.

| Idc12345 a răspuns:

In orice triunghi dreptunghic, suma pătratelor catetelor este egală cu pătratul ipotenuzei.
teorema lui Pitagora este una dintre cele mai cunoscute teoreme din geometria plană (euclidiană). Teorema lui Pitagora afirmă că "în orice triunghi dreptunghic, suma pătratelor catetelor este egală cu pătratul ipotenuzei". Dacă se notează cu a și cu b lungimile catetelor unui triunghi dreptunghic iar cu c lungimea ipotenuzei acestuia, atunci teorema lui Pitagora afirmă că:

a^2 + b^2 = c^2\!\,

Reciproca este adevărată: Oricare ar fi trei numere pozitive a, b, c astfel încât a2 + b2 = c2, există un triunghi cu laturi de lungimi a, b, c, iar unghiul dintre laturile de lungimi a și b va fi drept.
Ipotenuza la patrat=cateta la patrat+cateta la patrat
Suma patratelor catetelor este egala cu patratul ipotenuzei
uma patratelor catetelor este egala cu patratul ipotenuzei si ca formula BC la 2=AB la 2 + AC la 2

E o teorema care face legatura intre laturile unui triunghi dreptunghic

Patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor
ntr-un triunghi dpreptunghic, patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor.(Ip^2=C1^2+C2^2).Este o teorema interesanta si usor de inteles care face parte din capitolul"Relatii metrice"(unde intra si Teorema Catetei si a Inaltimii)Sper ca te-am putut ajuta si ca ai inteles! In cazul in care iti este cam greu sau esti la pragul clasei a 6-a si te-ar interesa aceasta teorema o voi formula pe intelesul tuturor.
Daca ai un triunghi dreptunghic(adica triunghiul care are un unghi de 90'), ipotenuza(adica latura cea mai lunga care uneste segmentele ce formeaza unghiul de 90') la a 2-a este elgala cu suma patratelor catetelor(adica este egala cu suma laturilor ce formeaza unghiul de 90', unde fiecare cateta este ridicata la puterea a 2-a.Acum sper din tot sufletul ca ai intes-o si sunt fericita ca exista si oamenii care sunt interesati si de altceva in afara de lucrurile banale pe care le facem cu totii in fiecare zi.

| Theaxniz a răspuns:

Intr-un triungi dreptunghic patratul lungimi ipotenuzei este egal cu suma patratelor lungimilor catetelor, si formula:ipotenuza la puterea a doua=cateta unu la puterea a doua+cateta a doua la puterea a doua

| Maryus_Sika_1999 a răspuns:

Ipotenuza la patrat + cateta1 la patrat+cateta2 la patrat

| Aron_Gabriel_1984 a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic o cateta este media geometrica a proectiei ei pe ipotenuza cu ipotenuza

| BrokenAngels a răspuns:

.