| Emilian_Marco_1992 a întrebat:

Care este diferenta dintre * drum * si * lant * la grafuri?
Lantul e pentru grafurile neorientate pe cand drumul e pentru cele orietante? Sau cum

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Lanțul se referă la ce și exprimă termenul. Ai 2 sau mai multe noduri, sau puncte care sunt legate între ele. Cu ce să le legăm noi? Cu un lanț. Legându-le cu un lanț ne referim la grafuri neorientate deci nu contează sensul în care sunt parcurse nodurile atâta timp cât se respectă ordinea lor. Drumul, la fel, exprimă cam ce e. Drumul are un sens unic prin care parcurgi nodurile că dacă te duci pe contrasens te ia poliția și îți ia carnetul.

| Ara997 a răspuns:

Opa. cineva interesat de teoria grafurilo, recomand cu caldura manualul de cls 11 intensiv info mariana milosescu
drumul e conexiune intre 2 noduri, lantul e o secventa de noduri adica un drum cu o ordine prestabilita dinainte a nodurilor.
drum e soseaua de la tine la bunica,
lant e drumul pe care-l faci de 8 martie sa duci plori la bunica, la matusha, la diriga etc.

| Ara997 a răspuns:

Drumul e soseaua intre diverse puncte pe cand lantul contine si ordinea in care parcurgi un anumit drum adica vb de graf orientat

| T0T a răspuns (pentru Ara997):

E exact pe dos.