| SimionConstantin a întrebat:

Care este diferența dintre eră și epocă?

4 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Salut! Cele doua cuvinte sunt sinonime.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Epoca e in principiu o subdiviziune mai scurta a un perioade geologice decat era si face referire la niste evenimente care influenteaza dezvoltarea sociala / tehnologica

| ReddY25 a răspuns:

E la fel

| FreddieM a răspuns:

Epoca" se referă la o anumită perioadă din istorie caracterizată de anumite evenimente, elemente culturale sau condiții. Este adesea folosit pentru a descrie intervale de timp marcate de schimbări sau tendințe semnificative.

Epoca medievală a fost o perioadă a marilor castele și cavaleri.

Era" este folosită pentru a desemna perioade foarte lungi caracterizate de evenimente istorice sau geologice majore. Este adesea mai formal și poate implica o scară de timp mai mare decât „epoca".
Era dinozaurilor s-a încheiat cu milioane de ani în urmă.
Cheers