| MoltenMoon a întrebat:

Care este diferenta dintre eră si epocă?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ERĂ: Perioadă istorică ce începe cu data unui anumit eveniment sau fapt, real sau legendar, de la care se pornește numărătoarea anilor.

EPOCĂ: Perioadă în dezvoltarea istoriei sau a unui domeniu de activitate, care se deosebește de celelalte prin anumite evenimente caracteristice, însemnate.

13 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Daca te referi la ceea ce inseamna, nu-i diferenta, ambele cuvinte au acelasi inteles.
Diferente sunt la numarul de litere, silabe, modalitatea in care sunt plasate intr-un context, zona geografica din care au fost imprumutate cuvintele etc.

| Leocerba a răspuns:

multenMoon iarta-ma, par cam disperata laughing sa repet fiecaruia raspunsul corect dar nu-mi place sa se perpetueze confuzia intr-un caz asa de simplu, cel al unui cuvant romanesc, ce naiba?! Ca doar n-ai intrebat ceva in chineza, de unde pana unde atata confuzie cand vine vorba de limba materna.
LE. cum imi corecteaza numele tau automat, e foarte amuzant laughing

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Sper sa nu gresesc, dar "era" este folosit termen de periodizare cand vine vorba de Preistorie. "epoca" insa, e folosit de obicei cand vine vorba de perioade mai scurte. Stim ca Preistoria de intinde pe zeci de mii de ani. Ar putea fi un rationament, prost. Sper ca te-am ajutat!

| Leocerba a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Aprox 4 raspunsuri sunt gresite aici iar ceea ce este scris in chenarul cu funda nu lamureste deloc cum sta treaba, asa ca m-am hotarat sa va raspund pe rand tuturor, in speranta ca veti citi si veti baga la cap.
Intre epoca si era nu este o granita clara, ceva de genul pan' aci e aria semantica a lui "eră", de-aci incolo e aria semantica a lui "epocă ". In niciun caz era nu-i mai mica sau mai mare decat epoca in ceea ce priveste timpul pe care-l acopera. In multe contexte poa' sa fie cand una, cand alta. Nu exista o definitie fixa care sa stabileasca timpul pe care-l reprezinta epoca si era, de aceea o diferenta de genul asta nu este intre ele, sa fie foarte clar. Deductiile pe care le faceti dupa ce ati citit pe undeva "epoca de Aur" " era noastra" " epoca de piatra" etc. sunt doar speculatii.

| stlucian a răspuns:

O era are peste 2000 de ani vezi era noastra(dupa nasterea LUI ISUS) sau inaintea erei noastre(inaitea nasterii MANTUITORULUI).O epoca poate dura in functie de conjunctura si influenta istorica dela 5 ani sa zicem pana la cateva secole.Nu putem spune de exemplu era feudala sau mai nou a vitezei.Suntem in epoca vitezei care a inceput abia acum 100-150 ani sa zicem dar nici decum in era ei. Putem spune in schimb ca suntem in era omului modern.
Diferentele de timp astfel delimitate sunt oarecum relative nimeni nu poate delimita EXACT astfel de dimensiuni.De exemplu epoca Ceausescu are vreo 40 de ani dar comunismul, din care a facut parte si epoca lui, in Romania are sa zicem 45 poate mai mult.Doar un istoric poate sa-ti raspunda exact eu doar am eximplificat.

Deci epoca e clar inclusa intr-o era si deci e mai mica luand in vedere dimensiunea in timp dar poate fi mai importanta ca valoare istorica fata de aceasta.

Cred ca am scris pe intelesul tau, fara suparare. thumbs up

| Leocerba a răspuns (pentru stlucian):

Gresit. Epoca nu este inclusa intr-o era, asta nu este o regula.
Aprox 4 raspunsuri sunt gresite aici iar ceea ce este scris in chenarul cu funda nu lamureste deloc cum sta treaba, asa ca m-am hotarat sa va raspund pe rand tuturor, in speranta ca veti citi si veti baga la cap.
Intre epoca si era nu este o granita clara, ceva de genul pan' aci e aria semantica a lui "eră", de-aci incolo e aria semantica a lui "epocă ". In niciun caz era nu-i mai mica sau mai mare decat epoca in ceea ce priveste timpul pe care-l acopera. In multe contexte poa' sa fie cand una, cand alta. Nu exista o definitie fixa care sa stabileasca timpul pe care-l reprezinta epoca si era, de aceea o diferenta de genul asta nu este intre ele, sa fie foarte clar. Deductiile pe care le faceti dupa ce ati citit pe undeva "epoca de Aur" " era noastra" " epoca de piatra" etc. sunt doar speculatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt mari diferente intre ele, ambele pot marca o perioada de timp pe termen limitat.
De exemplu TPU, poate marca o era a intalnirilor intre carucioare de bebelusi in supermarket, dupa un complot bine pus la punct in mesageria privata, cu privire la biscuitii Oreo.

| Danişor a răspuns:

Diferenta dintre era si epoca este ca epoca era mai veche.

| Leocerba a răspuns (pentru Danişor):

Salut, Adidas310.
Cum adica epoca era mai veche?
Epoca era mai veche decat era? "era"? si nu mai este? Cat de veche era?
Te rog lamureste-ma, ce ai incercat sa spui?

| MoltenMoon explică (pentru Danişor):

Adica?rolling on the floor Despre ce vorbim aici? rolling on the floor

| Leocerba a răspuns (pentru Danişor):

Aprox 4 raspunsuri sunt gresite aici iar ceea ce este scris in chenarul cu funda nu lamureste deloc cum sta treaba, asa ca m-am hotarat sa va raspund pe rand tuturor, in speranta ca veti citi si veti baga la cap.
Intre epoca si era nu este o granita clara, ceva de genul pan' aci e aria semantica a lui "eră", de-aci incolo e aria semantica a lui "epocă ". In niciun caz era nu-i mai mica sau mai mare decat epoca in ceea ce priveste timpul pe care-l acopera. In multe contexte poa' sa fie cand una, cand alta. Nu exista o definitie fixa care sa stabileasca timpul pe care-l reprezinta epoca si era, de aceea o diferenta de genul asta nu este intre ele, sa fie foarte clar. Deductiile pe care le faceti dupa ce ati citit pe undeva "epoca de Aur" " era noastra" " epoca de piatra" etc. sunt doar speculatii.

| SuperCoolDude a răspuns:

Internetul spune aşa (citez din dex) : ÉRA ~e f. 1) Perioada de timp îndelungată care porneşte de la un anumit eveniment sau fapt, constituind punctul de la care începe numărătoarea anilor. 2) Perioada de timp din dezvoltarea istorică a omenirii sau a universului, marcată de anumite evenimente importante sau caracterizată printr-o anumită stare de lucruri; epoca. 3) Subdiviziune a timpului geologic din care constă istoria Pământului. [G.-D. erei] /lat. aeră

Epoca : ÉPOCA ~ci f. 1) Perioada de timp din dezvoltarea istorică a omenirii sau a universului, marcată de anumite evenimente importante sau caracterizată printr-o anumită stare de lucruri; era. ~ca~ bronzului. 2) Timp marcat de un anumit eveniment sau de anumite fenomene caracteristice, care se repetă cu regularitate. 3) Subdiviziune a timpului geologic, mai mică decât perioada din care constă istoria Pământului. [G.-D. epocii] /

În concluzie era durează mai mult decât o epoca, deşi par sinonime. Din câte ştiam era este sinonim cu mileniu, spre de exemplu era anilor 2000 este numită şi era vitezei/mileniul vitezei (dacă greşesc asta e). Până la urmă ambele definesc un lucru asemănător, dar în proporţii diferite.

| Leocerba a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Concluzia pe care ai tras-o nu-i tocmai corecta. Daca ar fi fost asa, ar fi fost mentionat cu clritate in toate definitiile oficiale.
Cam 4 raspunsuri sunt gresite aici iar ceea ce este scris in chenarul cu funda nu lamureste deloc cum sta treaba, asa ca m-am hotarat sa va raspund pe rand tuturor, in speranta ca veti citi si veti baga la cap.
Intre epoca si era nu este o granita clara, ceva de genul pan' aci e aria semantica a lui "eră", de-aci incolo e aria semantica a lui "epocă ". In niciun caz era nu-i mai mica sau mai mare decat epoca in ceea ce priveste timpul pe care-l acopera. In multe contexte poa' sa fie cand una, cand alta. Nu exista o definitie fixa care sa stabileasca timpul pe care-l reprezinta epoca si era, de aceea o diferenta de genul asta nu este intre ele, sa fie foarte clar. Deductiile pe care le faceti dupa ce ati citit pe undeva "epoca de Aur" " era noastra" " epoca de piatra" etc. sunt doar speculatii.