| AHappyDay a întrebat:

Care este diferenta dintre fenomen fizic si fenomen chimic. Veniti si cu exemple si cu explicatii. Dau funda.

Răspuns Câştigător
| Misterpablo a răspuns:

Fenomenul fizic este transformarea de stare si forma a corpurilor, fără schimbarea compoziției substanțelor din care provin.

Substanțele se află în diferite stări fizice (solidă, lichidă, gazoasă), numite stări de agregare.

Fenomenele fizice pot fi mecanice, termice, magnetice si optice.

Trecerea unei substanțe din stare solidă în stare lichidă se numește topire. Fenomenul invers se numește solidificare.

Substanțele solide sunt alcătuite din particule strâns unite între ele. Unele corpuri solide se topesc prin încălzire, trecând în stare lichidă; spațiile dintre particulele componente se măresc, iar forțele de atracție dintre particule devin mai mici.

Un corp în stare lichidă se vaporizează prin încălzire, trecând în stare gazoasă. Între particule acționează forțe de atracție foarte mici

5 răspunsuri:
| ianaa a răspuns:

Fenomenele fizice sunt transformari care nu modifica substanta
ex :dizolvarea zharului in paharul cu apa
fenomenele chimice sunt transformari care modifica compozitia substantelor
ex :otetirea vinului

| Misterpablo a răspuns:

Fenomenul chimic este transformarea substanțelor care modifică compoziția substanțelor.

Exemple de fenomene chimice:

arderea hârtiei;
carbonizarea zahărului;
ruginirea fierului;
oxidările lente din organisme.
În natură, unele transformări chimice s-au produs în milioane de ani: formarea zăcămintelor de cărbune, de țiței, de gaze naturale. Fenomenele chimice sunt însoțite de fenomene fizice: un foc poate fi aprins de căldura obținută prin frecare; arderea este însoțită de degajare de lumină și căldură. Plantele sunt adevărate "uzine chimice", producătoare de oxigen. În prezența luminii, plantele absorb dioxidul de carbon din atmosferă, care împreună cu apa formează substanțele necesare vieții. Acest proces chimic natural se numește fotosinteză.

| δεάδℓλκιss a răspuns:

Fenomenele fizice sunt deformarile care au loc fara a modifica natura substantie ( compozitia substantei ramane aceeasi )
Exemple de fenomene fizice : dilatarea, contractarea, interactiunea, inertia, electrizarea, reflexia luminii, refractia luminii etc. )
Fenomenele chimice sut fenomene care au loc modificand natura substantei ( compozitia substantei este schimbata )
Fenomen chimic este arderea.
Sper ca ai inteles :*

| ...:::My\Tears/Run\Black:::... a răspuns:

Fenomenul chimic este fenomenul care ii schimba propritetile substantei. De exemplu: Fierul care rugineste, lemnul care arde, vinul care se oteteste. Fenomenul fizic, este fenomenul care nu schimba proprietatile substantei. De exemplu: zaharul care se dizolva in apa, metalul care SE DILATA DOAR LA INCALZIRE(fara foc, pentru ca focul este un fenomen chimic) sau a apei de a fierbe la 100 de grade.
Sper ca te-am ajutat!

| mimikafrumusika a răspuns:

Fenomenul fizic e o transformare care NU SCHIMBA proprietatile substantei.
-dilatarea
-contractia
-temperatura de fierbere sau solidificare a apei
-starile de agregare
Fenomenul chimic e transformarea care schimba proprietatile substantei.
-arderile(a combustibililor, arderile din organism)