| Krisakis a întrebat:

Care este diferenta dintre filologie simplu si filologie bilingv?
Mi se pare normal ca la fiecare se fac doua limbi straine, dar care este diferenta? Care dintre profiluri are o oferta educationala mai buna?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| BubuLina999 a răspuns:

Eu sunt pe specializare filologie. fac 3 limbi straine. la filologie bilingv faci mai intensiv engleza sau ce limba aveti pe profilul respectiv. eu sunt foarte multumita de profilul pe care l-am ales. fac engleza calumea, franceza si italiana, romana nu mai spun, istorie, geografie, psihologie si toate cele. sunt clasa a 10 a, iar de la anul o sa se excluda materiile : fizica, bio, mate, chimie...

dar da, exista o diferenta intre cele doua profile. la bilingv ti se predau unele materii in alta limba. Spre ex, sa spunem ca vrei sa mergi la un liceu cu bilingv engleza...asta inseamna ca ti se va preda si in engleza unele materii.La intensiv se fac doar mai multe ore cu limba pe care ti-ai ales-o la aceasta optiune.big grin

sper ca te-am ajutat! succes pe mai departe:*!

| BubuLina999 a răspuns (pentru BubuLina999):

Aa..si ca sa intri la filologie bilingv trebuie sa dai niste diferente!

| Krisakis explică (pentru BubuLina999):

Odata cu alegerea profilului si..sa zicem filologie, automat iti vei alege limbile pe care vrei sa le studiezi, care ai spus tu, sunt 3?
Asta inseamna ca profilul de filologie simplu e mai recomandat decat cel de bilingv?
Si..inca o intrebare..cam..cate ore de franceza/italiana/engleza faci pe saptamana?

| BubuLina999 a răspuns (pentru Krisakis):

Pai la mine la liceu asa a fost. adica nu ne am ales noi a treia limba. fac acum in clasa a 10 3 ore engleza, 2 franceza si 1 italiana. de la anul o sa fie cate o ora in plus la fiecare.

de exemplu unele licee au germana ca a treia limba. eu am italiana si este super. imi pare rau ca nu facem mai multe ore. eu una nu ma gandisem sa ma duc la bilingv. am vrut la filologie filologie pentru ca voiam sa fac si romana si celelalte materi..normal, cum se face... engleza oricum fac bine, sunt multumita, la fel si franceza ..si nu stiu, asa mi-a placut. daca vrei la bilingv du-te. acolo e ceva mai intensiv si probabil poate vei avea o pregatire mai mare.

daca mai ai vreo intrebare, sa mi spui!

| Krisakis explică (pentru BubuLina999):

Iti multumesc foarte mult pentru informatii! Cu siguranta voi reveni cu intrebari suplimentare daca imi permiti lucrul astawinking

| BubuLina999 a răspuns (pentru Krisakis):

Bineinteles!

13 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Eu sunt în clasa a-XI-a la profilul Filologie bilingv Engleză.
Diferenţa o constituie orele de limbi străine. La o clasă de bilingv faci 6 ore de Engleză pe săptămână, 3 de Franceză şi 2 de Latină în timp ce la o clasă cu profil Filologie simplu faci 2 ore de Engleză, 2 de Franceză şi una singură de Latină.
Eu consider că un profil Filologie bilingv te-ar ajuta mai mult în viaţă deoarece ai ocazia de a învăţa mult mai bine limbile străine comparativ cu un profil Filologie simplu.
Sper că ţi-am fost de ajutor.
Pa-pa.

| ineedyourehelp a răspuns:

Buna happy. Eu sunt in clasa a 8-a si ma orientez la randul meu spre aceste profile, asa ca iti spun ce stiu. La filologie se face mai multe ore de romana si vreo 2-3 de limbi straine. La filologie bilingv din cate am inteles se fac mai multe ore de engleza, franceza si inca o limba pe care ti-o alegi ( cel putin la mine in oras asa e), de exemplu germana sau spaniola. Eu cam asta stiu... Sper ca te-am ajutat happy.

| Azµre a răspuns:

Nimeni nu ți-a spus că dacă la o facultate cu profil bilingv ieși cu 2 limbi pe diplomă pe când dincolo cu una singură.

| Krisakis explică (pentru Azµre):

Ideea e ca nimeni nu mi-a spus nimic. De azi am inceput sa ma interesez. Ceea ce vreau sa urmez la liceu este filiera umana cu cat mai multe limbi straine.
Nu stiu nimic cu exactitate..de asta am intrebat aici

| Azµre a răspuns (pentru Krisakis):

Mergi pe bilingv e mult mai bine o să ai 2 limbi + o a treia limbă.

| Krisakis explică (pentru Azµre):

Adica vrei sa spui Engleza + Franceza sau Germana + inca o alta limba de care dispune liceul cu profesori? sau te refereai la Romana+Engleza+ Franca sau Deutsch?

| Azµre a răspuns (pentru Krisakis):

Depinde de liceu, depinde de ce profesori au...

| Krisakis explică (pentru Azµre):

Multumesc pentru lamuriri!