Întrebare recomandată | AngelaSt0 a întrebat:

Care este diferența dintre o postliceala și o facultate?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferentele sunt de nivel si de calificare in profesie.
Scoala postliceala este socotita ca studii preuniversitare iar facultatea ca studii universitare, din postliceala poti iesi tehnician, maistru, etc, iar din facultate inginer, medic, jurist, etc.
Sigur ca apoi va diferi si salariul de angajare, mai mare la cel cu studii superioare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea iti ofera o diploma mai puternica si te specializeaza in mult mai multe domenii

| mi25 a răspuns:

Facultatile sunt institutii de invatamant superior. Postliceala este de invatamant mediu.
Un exemplu concret: In medicina cu postliceala ai calificare de asistent medical. Cu facultate ai calificarea de medic. Cu facultatea poti ajunge doctor in medicina, cu postliceala nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de acord cu prima persoană care ți-a răspuns aici. În schimb, nu.i nicio diferență din punctul meu de vedere dacă postliceala sau facultatea sunt instituții de învățământ civile. Imediat ce ai absolvit o formă de învățământ din cele enumerate de mine mai sus nu-ți oferă niciun viitor dacă n-ai pile. Nu-ți recomand să faci postliceala sanitară! Eu nici măcar n.am dat licența acolo! Nu am învățat nici măcar o injecție cu se face. Eu acasă îmi iau tensiunea cu aparatul laughing. M am dus să fac practică în spital și nu mă lasau asistentele să fac nimic. Ne ziceau că pacienții nu sunt cobai. Ba mai mult la ore dirigintele ne arata tehnici de intervenție pe manechin rolling on the floor. Orele nu prea se făceau...Ne ziceau că sunt diverși viruși și că o să bage secțiile în carantina...deastea. Nu prea ne evaluau profii. La facultate este altfel situația. Chiar am avut de învățat și aveam 90 de ore de practică de efectuat. Am avut și niște restanțe pe care le am trecut foarte greu. Eu am terminat la Brașov. Am făcut și masterul. Acum îmi caut de muncă. Sper să mi găsesc.