| andreeacristina081 a întrebat:

Care este diferenta intre profesor 1 si profesor 2.In programa de educatia fizica pentru sustinerea examenului de grad 2 apare o programa pentru profesori I si o alta programa pentru profesori II.

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Profesor II - trei ani cu licență, Profesor I cinci ani cu licență și masterat.

| andreeacristina081 explică (pentru gabicoo):

In cazul meu, 4 ani si licenta, se considera profesor II, corect?

| gabicoo a răspuns (pentru andreeacristina081):

Așa ar trebui.
Totuși eu am făcut din start 5 ani de facultate și sunt profesor I (am făcut facultatea la începutul anilor '90). Cei care au intrat după mine au făcut 4 ani și tot profesor I sunt considerați.
Depinde de perioda în care ai făcut facultatea. Eu am făcut-o în baza vechii legi din vremea lui Ceaușescu și am făcut 5 ani cu dublă specializare.
Nu sunt acasă în perioada asta și nu am cum să verific, dar pe unul din documente fie pe diploma de licență, fie pe certificatul de definitivat scrie ce tip de profesor sunt.

| gabicoo a răspuns (pentru andreeacristina081):

În ce perioada ai făcut facultatea?
Pe fluturașul de salariu cum ești încadrat: Studii superioare de lungă durată sau Studii superioare de scurtă durată?

| andreeacristina081 explică (pentru gabicoo):

Eu am terminat facultatea in 2003 iar pe fluturasul de salariu scrie - studii superioare de lunga durata.Multumesc frumos pentru raspuns!?