| RappK a întrebat:

Care este difetenta intre fructe si legume?

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| pepenerosu a răspuns:

Presupun ca doar gustul le diferentiaza.happysau nu?thinking

| LuYz@ a răspuns:

Fructele sunt mai dulci ca de aia multi fac prajituri din ele, dar legumele nu sunt de loc dulci asa poti sa le pui la murat.(imagineazati ce s-ar intampla daca ai pune la murat niste capsuni)

regis
| regis a răspuns:

Fructele si legumele sunt doua multimi care se intersecteaza. Unele fructe, cum sunt rosiile sau ardeii, intra si in categoria legumelor. In acelasi timp exista si fructe care nu sunt legume: toate fructele necomestibile, cele salbatice, precum si majoritatea celor comestibile cultivate - merele, perele, strugurii samd. De asemenea, sunt si legume care nu sunt cultivate pentru fructele lor, ci pentru radacini, tulpini, frunze sau seminte (fasole, ceapa, cartof).

regis
| regis a răspuns:

@luizuca - nu este deloc asa. Nu toate fructele sunt dulci, lamaia fiin in acest sens un exemplu. Unele legume sunt in schimb destul de dulci, rosia fiind una dintre ele.

| Little Kid a răspuns:

Ai putea sa mananci un mar gol, nu?
acum nu ai putea sa mananci un ardei sau o rosiutza goala nu? raised eyebrows

regis
| regis a răspuns:

@...AnDrAa15... - eu nu pot manca nici o lamaie goala, ba chiar si maslinele le prefer cu branza. In schimb morcovul, desi e leguma, il mananc adesea gol.

| Little Kid a răspuns:

@ regis:
in fine rolling eyes

| LuYz@ a răspuns:

Regis tu vrei sa cred ca o lamaie este mai amara de cat o rosie? sau daca gusti dintr-o cireasa si apoi dintr-o rosie tu poti sa imi spui ca rosia e mai dulce?

regis
| regis a răspuns:

@luizuca - nu, eu doar ti-am dat cateva contraexemple, deoarece tu ai vrut sa credem ca lamaia e mai dulce decat rosia. Daca vrei sa afirmi in continuare ca lamaia este mai dulce decat rosia nu ai decat, eu insa am proprietatile termenilor si te rog sa nu imi pui in gura vorbe pe care nu le-am rostit niciodata.
In privinta comparatiei dintre rosie si cireasa, eu nu am afirmat nicaieri ca rosia ar fi mai dulce decat orice fruct, ci doar am negat aceasta afirmatie a ta: "legumele nu sunt deloc dulci".