| annee13 a întrebat:

Care este legea a doua a lui Kirchhoff?

Fundita love struck

Răspuns Câştigător
| kleorys a răspuns:

A doua lege a lui Kirchhoff se referă la ochiuri de reţea şi afirmă că:

suma algebrică a tensiunilor electromotoare dintr-un ochi de reţea, este egală cu suma algebrică a căderilor de tensiune pe rezistorii din acel ochi de reţea.
Pentru scrierea ecuaţiei se alege un sens de referinţă şi se consideră pozitive tensiunile care au acelaşi sens cu cel de referinţă, la fel şi pentru intensităţile curenţilor:

E1+E2-E3-E4 = R1I1-R2I2-R3I3-R4I3+R5I4
Sper ca te am ajutat:) si uite o pagina de unde te mai poti inspira : http://www.fizica.ro/textbooks/fizica10/html/2b4.html

4 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Iti era greu sa scrii pe google la un search: Legea a doua a lui Kirchhoff

Al treilea link era bun

Oricum uite-o:

http://msabau.xhost.ro/? Fizic%E3:Electrocinetica:Legile_lui_Kirchhoff

| Crya a răspuns:

Suma algebrica a tensiunulor electromotoare din orice ochi de retea este egala cu suma algebrica a produselor dintre intensitatea curentului si rezistenta electrica pentru fiecare ramura a ochiului de retea.
Funda :X

| korina99 a răspuns:

De-a lungul conturului unui ochi de rețea, suma algebrica a tensiunilor electromotoare ale surselor este egală cu suma algebrică a produselor dintre intensitatea curenților și rezistența totală de pe fiecare latură
v1+v2+v3=v4
https://www.qtransform.com/......chhoff.php

| Css a răspuns:

Buna! Uite : "Pentru a scrie aceasta lege facem urmatoarele conventii : a) alegem arbitrar (la intamplare) un sens de parcurs in ochi; b) intensitatile curentilor din ramurile ochiului se considera pozitive cand sensul lor prin circuit coincide cu sensul de parcurs ales; c) tensiunile electromotoare se considera pozitive cand sensul de parcurs ales strabate sura in mod direct adica de la - la +." Aceasta este legea a doua lui Kirchoff. Funda pls?