| LisaJulie a întrebat:

Care este mai asemănătoare cu Spaniola? Franceza sau Portugheza? De ce Franceza ia cel mai mult timp de învățat? Unii sunt spun ca sunt influențele limbii Germane și Engleze mai puternice!

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Portugheza,că sunt langa ei, franceza este diferită de toate

| MistarGoGu a răspuns:

Gramatica poate mai " stufoasa "? La franceza! Eu am facut 5 ani în generala *( 3-8 )! Acum rar o mai folosesc!

| MistarGoGu a răspuns:

Spaniola s-a lipit de mine ca timbrul de scrisoare deși o folosesc 15 % doar când merg în vacanta sau la neamuri în Spania 4 -5 săptămâni intr-un an!

| LisaJulie explică (pentru MistarGoGu):

Și eu merg la rude sa le vizitez dar vorbesc in general in engleza

| LisaJulie explică (pentru MistarGoGu):

Am rude in Franța, Spania și Grecia

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Accentul ala de portugheza suna ciudat rău de tot! Parca a alunecat un spaniol pe o coaja de banana si GEME de durere...

| relian a răspuns (pentru LisaJulie):

Ai rude, mergi acolo si vorbesti cu ei in Engleza? laughing interesanta chestie, dar de ce nu vorbesti in limba romana?

Mai aproape de Spniola este Italiana si romana, franceza e la ani, lumina departare laughing
Sincer, nu stiu de ce franceza este considerata limba latina, eu vad franceza cum am spus departe rau de italiana, romana, spaniola.

Clar cam astea ar fi tarile latine, nici portugheza nu mi se pare aproape, dar na, nu-s eu specilist.
Dar franceza, sincer eu nu o vad asemanatoare cu romana, spaniola sau italiana.

| LisaJulie explică (pentru relian):

Nu vorbesc cu rudele ci cu oamenii de acolo

| relian a răspuns (pentru LisaJulie):

In cazul asta, depinde in ce tara mergi, daca te duci in Spnia, banui ca spaniola trebuie sa vorbesti, pentru ca nu stiu citi spanioli or stii engleza laughing or fi si care mai stie, dar in general oamenii vorbesc limba tarii lor, chiar daca la scoala se fac si limbi straine, foarte putini si invata.

Eu vad aici in SUA astia au in general ca limba straina spaniola, dar care is altceva decat hispanici, habar n-au de spaniola laughing

Franceza ia mult de invatat, pentru cei care nu au talent la asa ceva, caz in care mai orice alta limba pare greu de invatat.

Spaniola pare mai usor pentru ca este f asemanatoare cu romana, comparativ cu franceza.
Cite cuvinte sunt la fel sau foarte aproapiate de, limba romana, dintre franceza si spaniola? Din spanilola avem multe cuvinte asemanatoare sau la fel,. pe cand la franceza, cam nici una laughing

E si chestia asta ceva nu? Te ajuta. Personal cum am spus, mie franceza nu mi se pare o limba romanica, latina, e ceva greu de invatat si urita pe deasupra laughing

Ca veni vorba de franceza, sper ca Franta sa manince bataie si sa mearga acasa linistiti cu tot cu franceza lor de limba de cacao prajita laughing

| Cipi1212 a răspuns:

Franceza este o limbă grea.