| wizard_cristi a întrebat:

Care este motivul pentru care se spune funia si sapunul? Ce legatura are una cu alta?

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Funia se ia pentru spanzuratoare si ca sa alunece bine latul in jurul gatului dar daca viitorul spanzurat prefera un cablu, atunci sapunul nu mai are rost.

10 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Doua lucruri de care trebuie sa te feresti a le pronunta in casa spanzuratului.

| wizard_cristi explică:

Da, dar de ce se unge funia cu sapun? De ce ai vrea sa faci funia sa alunece in timp ce tu vrei sa ramai,, intepenit".

pupimik
| pupimik a răspuns:

Se refera la spanzuratoare.de obicei e vorba cu "sapunul, franghia si scaunelul". Iei franghia, o ungi bine cu sapun... o legi de ceva rezistent, iei un scaunel. te urci pe scaun, bagi capul in franghie si impingi scaunul.
Cand esti intr-o situatie din care nu prea ai cum sa scapi se foloseste expresia asta.

| viorel2c a răspuns:

Stiu ca e un subiect morbid, dar am avut ocazia sa vad un filmulet cu spanzuratorea lui Saddam Hussein.Sapunul nu cred ca-si mai avea rostul pentru ca a fost o cazatura de vreo 2 metrii, practic si-a rupt gatul.Sapunul are rolul de a fi mai rapida moartea de parca ar mai conta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se unge cu sapun pentru a aluneca mai rapid si ati iesi din prima "figura"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca te pricepi la funii si de aste de aceea vreau sa te? spuneti un banc despre spanzu funie etc. e viata incurcata! am nevoie sa ma descarc si eu as vrea sa ma descarc prini spanzura//! am auzit ca ai o placere necacioasa cand te zbati in lat si scapi de toate grijile zilni cotidiene. Dar cum se procedeaza? cum faci nodul, si cum alegi grosiimea si lungimea funiei cum iti pui iiin jurul gatului Si copii au invatat totul cum se face de la tv din ...curiozitate As vrea si eu dar nuami din curiozitate
e adevarat feeetele mor mai repede icnad se zbat in latul din juru gatului boy se zbat mai mult pentru ca sunt mai grei in greutate si mai inalti au gatul mai solid si se sufoca mai greuionayy@gmail.com

| lia_7719 a răspuns:

Sunt liam si as vrea sa fim prieteni cum e cu funia si sapunul am o curiozitate?

| lia_7719 a răspuns:

Buna vrea sa ne imprietenim ionayy@gmail.com

| lian a răspuns:

Buna sunt lian care e motivul?

| porkusoru a răspuns:

Motivul este pentru ca totzii din categoria emo sunt sinucigasi! folosesc un sapun de casa un metru -2 de funie + o lama de cuter sau o lama de bic oricum orice poate aduce mortea corpului lor. cea mai buna explicatzie stiintzifica!