| BenAlex a întrebat:

Care este motivul pentru care Turnul din Pisa este inclinat?

Răspuns Câştigător
| claudiea79 a răspuns:

Urnul din Pisa (Torre pendente di Pisa) este un turn în Pisa, Italia cu o înălţime de 56 de metri şi o greutate de 14. 453 tone. Construcţia a început în august 1173.

Înalt de 55, 86 m, cu o grosime a zidului la bază de 4, 09 m şi o greutate estimată la 14. 500 tone, turnul a fost proiectat să stea vertical. Datorită însă proastei calităţi a solului, fundaţia a început să se scufunde imediat după începerea construcţiei, în anul 1173, provocând înclinarea turnului spre sud.

De-a lungul timpului turnul a suferit mai multe operaţii de consolidare, prin care s-a încercat stoparea sau chiar reducerea înclinării turnului.

Datorită importanţei sale pentru industria turismului din Pisa, guvernul italian s-a implicat serios în ultima consolidare care a început în anul 1990.

3 răspunsuri:
| Nyku_5126 a răspuns:

A inceput sa se inclinde chiar dupa ce a fost construita, prin anul 1173, din cauza solului instabil si greutatii sale de 14, 700 de tone.
In principiu a fost drept si a fost gandit sa ramana asa dar o greseala in ingineria constructie a facut ca ea sa se incline incet incet si sa aiba nevoie de multe "reparatii" pentru a nu reprezenta un pericol pentru vizitatori. In actualitate are o inclinare de 10%!

| adryanb27 a răspuns:

Din cauza solului! uite: s-a stabilit ca inclinatia turnului este cauzata de ramasitele unui vechi estuar al unui rau, localizat sub edificiu. In zona respectiva, solul este constituit in mare parte din apa si nisip sedimentat, iar o parte a grelei constructii din marmura a inceput sa se scufunde treptat in sol, imediat dupa ce a fost facuta fundatia edificiului. http://www.referat.ro/referate/Turnul_din_Pisa_111f4.html sall

| МŶĶÁŶ a răspuns:

A fost drept la inceput si deoarece tot mai multi oameni au inceput sa il viziteze s-a inclinat si acum oamenii nu mai pot urca in turn