| alexandra52 a întrebat:

Care este partea de prepozitie care arata unde se petrece actiunea exprimata de verb?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E vorba de partea secundară de propozitie care arată locul unde se petrece actiunea :
complementul circumstantial de loc. Raspunde la întrebarile: unde? de unde? până unde? încotro?
Ex. Am plecat la munte.
La munte= complement circumstantial de loc(unde am plecat?) si determină verbul predicativ "am plecat"

1 răspuns:
| Maty2000 a răspuns:

Heey! Daca ai vrut sa spui partea de propozitie, raspunsul este comeplementul, daca nu, nu stiu. Sper ca te-am ajutat! Funda?