| CPR a întrebat:

Care este religia predominanta in Etiopia?

Răspuns Câştigător
| HaHa_8983 a răspuns:

Potrivit unui nou recensământ din 1994, creştinii reprezintă 61, 6% din populaţia ţării, 32, 8 % musulmani, iar religiile tradiţionale africane 5, 6 %. Acest lucru este în acord cu actualizarea CIA World Factbook, care consideră creştinismul drept religia care se practică cel mai mult în Etiopia. Dar în SUA, Departamentul de Stat are cifre contradictorii, aşezând islamul la egalitate sau cu o uşoară majoritate. În acest sens există necesitatea de a revizui cifrele (45-50% suniţi, 40% ortodocşi, 5% protestanţi şi restul religii tradiţionale).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Etiopia#Religie si afli. Numai bine!

| Bianqita a răspuns:

Potrivit unui nou recensământ din 1994, creștinii reprezintă 61, 6% din populația țării, 32, 8 % musulmani, iar religiile tradiționale africane 5, 6 %. Acest lucru este în acord cu actualizarea CIA World Factbook, care consideră creștinismul drept religia care se practică cel mai mult în Etiopia. Dar în SUA, Departamentul de Stat are cifre contradictorii, așezând islamul la egalitate sau cu o ușoară majoritate. În acest sens există necesitatea de a revizui cifrele (45-50% suniți, 40% ortodocși, 5% protestanți și restul religii tradiționale).

| Mirco a răspuns:

Suniti ( 45 - 50 % ) din numarul locuitorilor