| Rubiiiii a întrebat:

Care este rolul virgulei în versul : "Ploaia bate-n geamuri, streşinile cântă"? ( aş dori toate variantele corecte happy ).

Răspuns Câştigător
| CostyMe a răspuns:

Marcheaza raportul de coordonare prin juxtapunere happy

| Rubiiiii explică (pentru CostyMe):

Aşa este! Dar thinking poate fi şi enumeraţie acolo?

| CostyMe a răspuns (pentru Rubiiiii):

Enumerarea e raportul de coordonare prin juxtapunere big grinhee hee

| Rubiiiii explică (pentru CostyMe):

Te-am întrebat pentru că ăsta a fost un exerciţiu de la simularea de la limba şi litaratura română. şi nu ştiu dacă e bine că am scris enumeraţie! Oricum mulţumesc şi ai fundiţă :*.

| CostyMe a răspuns (pentru Rubiiiii):

Mersi mersi

8 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

In acest vers sunt descrise efectele pe care le are ploaia asupra cadrului in care se gaseste eul liric. Prin virgula sunt separate doua dintre aceste efecte.La nivel stilistic, virgula separa doua personificari.winking

| DolsePapusik a răspuns:

Pai arata o pauza scurta. Ca sa trimiti sentimentele si gandurile direct si corect. I-a recit-o putin!

| XxXxAlessiaXxX a răspuns:

E pusa acolo ca sa stii cand reciti versul sa faci o pauza

| Allexutza99 a răspuns:

Semn de punctuatie care separa o constructie gerunziala de restul propozitiei (versurilor)