| pebblesdeea a întrebat:

Care este semnificatia versului " o pasare de aur e frunza cea mai mica "? Help

Răspuns Câştigător
| criisz a răspuns:

Frunza cea mai mica, exprima gingasia, speranta unui nou inceput, o noua viata ce abia se naste. Avand un aspect plapand, neted, autorul o compara cu o pasare de aur, deoarece nicio alta pasare care ar putea salasui pentru o clipa pe ramurica nu-i poate eclipsa gingasia si maiestria, ea fiind in viziunea lui, cea mai scumpa deoarece ii atribuie metafora "de aur" - metal pretios.

1 răspuns:
| AdYtZu_5667 a răspuns:

Probabil ca vrea sa exprime dragostea autorilui fata de natura si nepasarea sa la vedea unui metal pretios precum este aurul.alegand sa indrageasca frunzele care sunt un element al naturii