| AngelHugz a întrebat:

Care este singurul mamifer care depune oua?

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Ornitorincul.
Reproducerea are loc după o scurtă perioadă de hibernare, în lunile septembrie-noiembrie. După împerechere, partenerii se mai joacă un timp împreună, apoi se despart, masculul revenind la viața solitară din vizuină. Când ouăle trebuie depuse, femela sapă o groapă de 60-90 cm adâncime. Se începe cu o galerie în pantă, cu o lungime între 6 și 12 m. Materialele necesare construirii cuibului sunt transportate de femelă pe burtă cu ajutorul cozii. Ea blochează calea de acces cu unul sau mai multe „dopuri" de pământ, groase de 15-20 cm, pe care le bătătorește cu coada. În această izolare are loc depunerea a 2-3 ouă, cu diametrul de 1, 5 cm. Incubația durează 7-10 zile, femela păstrând ouăle lângă abdomenul ei. Ieșirea puilor din ouă este asigurată de un „dinte" aflat la vârful botului, care apoi dispare. Prezența acestui „dinte" este tot un caracter arhaic, nefiind prezent la nici un alt mamifer. La naștere puii nu măsoară mai mult de 13 mm lungime, sunt orbi timp de 11 săptămâni și se hrănesc prin lingerea laptelui de pe abdomenul mamei.

22 răspunsuri:
| PinkPanter a răspuns:

Ornintorincul

| ZOZOKid a răspuns:

Ornitorincul

| BiancaGeorgya a răspuns:

Ornitorincul

| AngelHugz explică (pentru BiancaGeorgya):

Bine...ati raspuns in acelasi timp. Intrebare de baraj: "Cate luni au 28 de zile? "

| Katoteshika a răspuns (pentru AngelHugz):

Chiar daca nu sunt eu numai o luna are 28 de zile (februarie) si 6 ore...
iar o data la 4 ani cele 6 ore se aduna (pentru ca anul are 365 de zile si 6 ore) si formeaza o zi care i se adaoga lunii februarie si are atunci 29winking...( acel an se cheama an bisectwinking )

| AngelHugz explică (pentru Katoteshika):

Cred ca ai gresit intrebarea happy

| AnuticaMarioara a răspuns (pentru AngelHugz):

Nu am gresito pentru am vazut ca la prima sa raspuns dar la a doua nuwinking

| Katoteshika a răspuns (pentru AngelHugz):

La prima sa raspuns si am vazut ca la a doua nu sa raspuns am raspuns eulaughing

| positivity a răspuns:

Ornitorincul este singurul mamifer care depune ouă.

| Kraxy a răspuns:

Ce vă place Phineas şi Ferb. rolling on the floor

| AngelHugz explică (pentru Kraxy):

Si ce? laughing

| HeresyoftheUnknownGod a răspuns (pentru Kraxy):

Da, pentru că toţi, dar toţi ştim asta de la desenul ăla animat pentru copii cu ADHD.

| Crucified a răspuns:

Ornitorincul. love struck

| SimonaCristina a răspuns:

12 luni au 28 de zile, fiindca nu ai intrebat '' cate luni au doar 28 de zile?'' FUNDA?

| TheStory a răspuns:

Cat de proaste raspunsurile.Nu se poate asa ceva.
Sunt 2 mamifere care depun oua :
Ornitoringul si Echidna.
Cum ai putut da funda unui raspuns asa idiot.

| AngelHugz explică (pentru TheStory):

Ai dreptate. N-am auzit nici o data de acest animal...dar chiar ai dreptate. Mersi happy

| LiviuStefan a răspuns:

Ornitorincul cu "C"!winking

| RazvanelStefanel a răspuns:

DA ornitorincul

| teaiBulitCuAndo a răspuns:

Ornitoringul

| Oridiu123 a răspuns:

Perry laughing)

| Lexi98Taiga a răspuns:

Ornitorincul nu e singurul mamifer ce depune oua! Este unul dintre cele 5. Si echidna este unul dintre mamiferii care depun oua si isi hranesc puii cu laptele ce se scurge in buzunarul unde isi tine puii.

| Foxx_Bisarius_1952 a răspuns (pentru Lexi98Taiga):

Care 5 animale? Este exact ca la evangelisti, au fost patru, etc, Luca si Matei. Dragule, numai astea doua sunt monotreme, adica au o singura gaura in dos ( mono trema = o gaura, din greceste) pentru toate chestiile, defecare, dragoste, nastere (in cazul nostru un ou). Comprende?