| anonima125 a întrebat:

Care este solutia lui x respectiv a lui v din sistemul de ecuatii:
3x - 2y - 5 = 0
2x + 3y + 7 = 0
Va rog mult sa m ajutati.
dau fundita si calificative

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

În mod normal se face un artificiu. Adică o mică stratagemă care să conducă la rezolvarea exercițiului.
Aici e comod a folosi metoda reducerii. Mai exact, să înmulțești fiecare ecuație cu un număr ( în mod normal numere diferite) în așa fel încît, după aceste înmulțiri, vei avea o dată 6x și în a doua -6x.
Le pui pe cele două ecuații una sub alta și aduni.
Cînd vei aduna, 6x + (-6x) = 0
Deci, a dispărut „x" din sistem.
Ți-a mai mai rămas o cantitate de „y" și un număr. Egalezi cantitatea de „y" cu numărul, trecînd numărul în membrul drept al ecuației.
În acest fel afli valoarea lui „y".
Apoi faci înlocuirile în una dun ecuații și afli și pe „x".
Eu doar ți-am spus cum trebuie făcut.
Încearcă tu singur să rezolvi ecuația.
Succes!

1 răspuns:
| Mitzac a răspuns:

Pai treci dincolo dupa egal pe 5 si pe 7 si dupa inmultesti pe prima cu 3 si pe a doaua cu 2 iti va da o ecuatie simpla se va reduce y si pe urma adunni 9xcu 4x si va fi egal cu 1 de acolo afli pe x si pe urma afli pe y din ce acuatie vrei tubig grinbafta sper ca ai inteles