| emastelista a întrebat:

Care este teorema unghiului de 60 de grade

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă prietenă, e adevărat că eu am învățat aceste noțiuni de geometrie în urmă cu peste 50 de ani, dar ceea ce scrie în acel site indicat de bbxbeibmi mi se par a fi niște aberații.
Cateta este una din cele două laturi formate de unghiul drept într-un tiunghi dreptunghic iar nicidecum laturi ale unui dreptunghi.

| bbxbeibiiii a răspuns:

Nu cred ca exista.
Dar, daca intr-un triunghi dreptunghic ai un unghi de60, celalalt are 30, si poti sa aplici teorema 30-60-90