| antohianda a întrebat:

Care este termenul de democratie si greci?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demos - popor, kratos - putere.

3 răspunsuri:
| felixbbimage a răspuns:

Desi grecii clamau democratia ca forma de conducere prin exprimarea vointei poprului, societatea lor incuraja proprietatea asupra sclavilor si luarea deciziilor de catre cei care erau "mai cetateni" decat altii. Este, totusi, samburele democratiilor autentice de azi, iar la acea vreme erau considerati ca fiind in afara normelor sociale, juridice si morale ale celorlalte popoare unde forma de guvernare era autocratia sau despotismul.Conceptul a fost preluat de romani si dezvoltat, cu sincope, in special in perioada renasterii, evoluand spre societatea contemporana.

| sebysebyca a răspuns:

Exista poate democratie la greci? la ei democratia este sa se trezeasca la amiaza, sa traga un partz si sa se culce inapoi, sa nu-i deranjeze soarele la ochi!

| antohianda explică:

Gata! Nu mai scrieti am inteles! Deja am dat funda