| Yamx a întrebat:

Care este varianta corecta: "cum te manifestezi" sau "cum te manifesti"? Pentru ca am intalnit ambele variante si sunt confuza.

14 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Probabil ca "manifesti" este varianta prescurtata de la "manifestezi", insa mie personal mi se pare foarte bizara varainta cu "manifestezi" si optez pentru "manifesti".

| analoveskorea a răspuns:

Si eu am auzit ambele variante
atunci cand verbul a manifesta e tranzitiv adica ii poti pune un pronume reflexiv cum e in cazul tau e valabila cea de a doua varianta.
Dar cand vrei sa spui de exemplu ca profesorii fac greva nu o sa spui ca manifesta ci ca manifesteaza.

| Sunnyツ a răspuns:

Doar in cazul in care persoana respectiva este la fel de analfabeta ca tine. Cum te " manifesti " este raspunsul corect! A te " manifesta ", nu a te " manifestizia "

| Yamx explică (pentru Sunnyツ):

Vai, dar multumesc pentru compliment. love struck Insa, vezi tu, faptul ca am INTALNIT ambele variante nu ma face analfabeta.winking Sunt in Romania de 3 ani si scriu mai corect ca multi altii nascuti aici, asa ca nu mai comenta pe langa daca nu cunosti. Pastreaza-ti comentariile sa ai cu ce sa-ti umplii sutienul. Si asa vad ca duci lipsa...

| Sunnyツ a răspuns (pentru Yamx):

Te-am iertat! :X

| Yamx explică (pentru Sunnyツ):

kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata toate declinarile si conjugarile aici:
http://dexonline.ro/definitie/manifesta

| DragosConstantin a răspuns:

Cum te manifesti -forma corecta.

| ĦαvɘƑȕη a răspuns:

Cum te manifesti...stiu sigur ca diriginta mea este profesoara de romana si am intrebat-o special pentru tine...

| KM3 a răspuns:

Eu zic ca raspunsul corect este "Cum te manifesti".Dar daca vrei iti poti intreba profesoara de romana :d (asta poti cand incepe scoala)...

| CorinaaM a răspuns (pentru KM3):

Poate nu toti de pe aici sunt la scola. La asta nu te-ai gandit? Huh? Mi se pare absurd sa crezi ca toata lumea are accesi varsta cu tine.Anyways you`re just a little stupid kid. I hate kiddas. XO

| gabrielasiatat a răspuns:

Cum te manifesti

| torrentkey a răspuns:

Manifestá (a participa la o manifestație) vb., ind. prez. 1 sg. manifestéz, 3 sg. și pl. manifesteáză

sursa: Ortografic (2002) adăugată de siveco acțiuni

manifestá (a exprima, a arăta un sentiment, o tendință, a (se) face cunoscut) vb., ind. prez. 3 sg. și pl. maniféstă

sursa: Ortografic (2002) adăugată de siveco acțiuni