| Cyclades a întrebat:

Care facultati de stat din Bucuresti au si profil de seral?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista facultati cu invatamant seral.
Conform L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"ART.139.Formele de organizare a programelor de studii sunt:
  a) cu frecvenţă, caracterizată prin activităţi de învăţământ şi/sau de cercetare programate pe durata întregii zile, specifice fiecărui ciclu de studii universitare, aproximativ uniform distribuite săptămânal/zilnic pe parcursul semestrului şi presupunând întâlnirea nemijlocită, în spaţiul universitar, a studenţilor cu cadrele didactice şi de cercetare;
  b) cu frecvenţă redusă, caracterizată prin activităţi dedicate mai ales unor cursuri de sinteză şi pregătirii aplicative, programate în mod compact şi periodic, presupunând întâlnirea nemijlocită, în spaţiul universitar, a studenţilor cu cadrele didactice de predare, completate de alte mijloace de pregătire specifice învăţământului la distanţă;
  c) la distanţă, caracterizată prin utilizarea unor resurse electronice, informatice şi de comunicaţii specifice, activităţi de autoînvăţare şi autoevaluare completate de activităţi specifice de tutorat."

| Cyclades explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns.
Cu frecventa redusa as fi interesat(si de preferat cu locuri la buget sau cu o taxa modica). Vad ca in ziua de astazi nici vanzator nu te mai poti angaja fara facultate si mi-ar face placere si sa invat ceva. Cine stie? Poate chiar sa ajung sa profesez.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există facultăţi care au "si profil de seral"!
Poate vrei să te referi la unele cu "învăţământ la distanţă"/Î.D!

Vezi lista de la linkul :
http://www.studentie.ro/....../index.php
Majoritatea facultăţilor au şi Î.D!

Toate cele bune!

| OnuOnulică a răspuns:

Vezi aici diverse facultați: http://www.listafacultati.ro/bucuresti/facultati-de-stat
Pentru diverse detalii de serial și admitere le poți obține prin mesaje către facultăți.

| JijiFecali a răspuns:

Am auzit ca e o facultate super cu profil seral la Jilava si parca mai era una la Poarta Alba...vezi care iti place mai mult.