| Adelyna987 a întrebat:

Care forma este corecta din propozitia: "Spalam bine coaja oualor/oualelor inainte de a le pune la frigider"?

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Oualor, pt.ca e forma de genitiv. Si la dativ e aceeasi forma. este un subst.neutru genitiv plural si substantivele neutre si feminine la dativ/genitiv plural se formeaza din forma de plural acuzativ+ terminatia "-lor). Ex.ou-oua (plural acuzativ)-ouaLOR, deci cu terminatia "-lor" specifica dativulul/genitivului. La fel ca, de ex., in cazul subst. feminin fata-fete (plural, acuzativ)-fetelor (unde fete=forma plural acuzativ iar "-lor" terminatia de dativ/genitiv". Deci daca ai vrea sa spui "oualelor", ar trebui ca in cazul subst. "fete" sa spui "fetelelor", dar dupa cum vezi nu suna prea romaneste.

12 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Oualor

| harciog a răspuns:

Cred ca in camara, nu in frigider.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Oualor.
*-*

| CristinaLorena a răspuns:

Oualor este corect. happy

| TheStory a răspuns:

Oualor.

| Deliiiia a răspuns:

Corect este,, oualor''.

| Resurrection a răspuns:

Oualor e varianta corecta.

Răspuns utilizator avertizat
| Walhalla a răspuns:

Oualor...

| allexxys a răspuns:

Oualor-->rasp corecttonguetongue

| CcIiNnEeVvAa a răspuns:

Oualor. Fundita? big grin

| Malynutza32 a răspuns:

Forma corecta este:Spalam bine coaja oualor inainte de a le pune la frigider.