| ferefe a întrebat:

Care-i diferenta dintre pom si copac?

Răspuns Câştigător
| scriitor a răspuns:

Pomii sunt copacii "domesticiţi", cultivaţi.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pomul este arborele care face fructe (poame). Copacul este un arbore care nu face fructe.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pomii sunt cei fructiferi, iar copacii sunt cei fara fructe

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pentru scriitor: Daca tot vorbim fara sa ne asiguram ca ce spunem e adevarat... de ce nu ne lamuresti tu in privinta diferentei dintre pom si copac?

| kh1ss a răspuns:

Pom este fructifer... copacul este... copac happy

| scriitor a răspuns:

Nu mai vorbiţi fără să vă asiguraţi că ceea ce spuneţi este adevărat. Stejarul are drept fruct ghinda, pentru asta rămâne copac şi nu devine pom. Bradul are drept fruct conul de brad, rămâne totuşi copac şi nu devine pom...decât eventual "Pom de Crăciun"

| scriitor a răspuns:

Haideţi să privim problema altfel. Luăm un exemplu: mărul. Cât timp este necultivat, nealtoit deşi dă fructe comestibile totuşi rămâne copac, devine pom în clipa în care cineva îl cultivă.
Alt exemplu: dudul. Fructele îi sunt comestibile şi nu este nevoie să fie cultivat. Este totuşi copac şi nu pom. Chiar dacă va fi lăsat sa crească în ograda cuiva, tot copac este şi nu pom deorece nu necesită nici un fel de îngrijire.
Un ultim exemplu: bananierul. Cât timp creşte în junglă este un copac deşi fructele îi sunt extrem gustoase şi hrănitoare. Cultivat se va numi pom.
Dar mă rog, pentru mine nu este important să fie spuselel mele acceptate ca fiind adevărate, găsiţi-vă fiecare un mod de diferenţiere care sa vă convină şi să vă ajute sa le diferenţiaţi.
Bănuiesc că dacă vă întreb care este diferenţa dintre un copac, un pom, un tufiş, un arbust şi un arbore voi primi ceva răspunsuri edificatoare... dar prefer să întreb ceva mai "simplu" : bambusul este copac sau pom? laughing
Înainte de a vă da ocazia să-mi daţi nişte răspunsuri în faţa cărora să mă minunez, vă spun eu: este iarbă.

| LittleZyzy a răspuns:

Pomii sunt cultivati de oameni si fac fructe.Copacii cresc in padure si nu numai, dar nu fac fructe.

| rael a răspuns:

Conform Dex :
COPAC - planta cu trunchiul lemnos si inalt, ale carei crengi se ramifica la o distanta oarecare de sol, formand o coroana
POM -nume generic pentru orice arbore salbatic sau cultivat care produce fructe comestibile
Deci ideea ar fi :marul e si copac si pom, dar fagul e doar copac! ( fructul sau numit jir, nu este comestibil )

| rael a răspuns:

Ai dreptate zazu1972, in general jirul se da la porci, dar nu e toxic nici pentru. oameni...
Deci dilema ramane...

| dalea a răspuns:

,, Orice pom este un copac, dar nu orice copac este un pom"

| everystudent.ro a răspuns:

Pomul este un copac fructifer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jirul nu este comestibil ...pentru cine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pomul face fructe, iar printre copaci mai sunt si care fac fructe exemplu stejarul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am stat de vorba cu un holticultor : diferenta este ca pomul face fructe...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce stiu este ca ambii au nevoie de ingrijirea oamenilor!