| DeeaNegrea a întrebat:

Care imi explica si mie formula radicalilor compusi? Nu am facut-o in a 8 si acum profesorul ne-o cere.

6 răspunsuri:
| Aleeeeeeee a răspuns:

Uite aici, sper ca intelegi :

http://matematicaesimpla.com/......r-compusi/

Mai simplu de atat nu am cum sa iti explic. Ai si exemple acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A+radical din b totul sub radical=(a+c):2 totul sub radical+(a-c):2 totul sub radical unde c=a patrat-b totul sub radical

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai afli C care o sa fie A patrat - B, apoi faci radical din A+C:2 + radical din A-C:2. Inca ceva, de siguranta sa incepi intotdeauna cu A+C:2 sub radical ca sa nu gresesti, sper ca te-am ajutat :!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate de mai sus sunt gresite

Alte răspunsuri