| anonim_4396 a întrebat:

Care liceu este mai bun din ploiesti Viteazul sau Caragiale sau amandoua sunt pe acelasi loc? tinand cont ca anul acesta s-a intrat cu medii mai mari in Viteazul decat in Caragiale.

3 răspunsuri:
| Didu a răspuns:

Eu sunt in Mihai Viteazul. mi se pare un liceu mai bun decat Caragiale. De exemplu, in clasa unde sunt eu, ultima medie de admitere a fost 9. 78. Multi copii buni au preferat LMV. Eu am ales si pentru ca e naveta mai usoara.

| Sunshine_3662 a răspuns:

Eu sunt in Caragiale. Am trecut a X-a si sunt de parere ca totul depinde de profilul pe care ti-l alegi. Eu sunt la mate-info engleza, iar nivelul clasei este unul ridicat. In clasa a IX-a am ales Caragiale si pentru ca am invatat acolo in V-VIII. Caragiale si LMV au fost intotdeauna in competitie, iar elevul fiecarei scoli sustine ca scoala lui e mai buna. Eu consider ca mai bun este Caragiale, insa sunt sigura ca daca alegi un profil care sa te avantajeza( si la ceea ce vrei sa urmezi, dar si la medii-conteaza pentru nivelul clasei) este bine si in LMV si in Caragiale.

| Didu a răspuns:

Revinhappy Are dreptate Sunshine, depinde si de profil.Si oricum, daca vrei sa inveti, inveti oriunde, vointa sa ai. Ti-am spus, eu am ales LMV si pentru un traseu mai usor.Si un alt motiv pentru care am ales acest liceu este pentru ca am citit pe site-ul lor o multime de lucruri despre rezultatele elevilor.Eu trec a 9a la mate-info bilingv engleza, cea mai buna clasa din judet. N-o zic ca sa ma dau mare, ci ca sa-ti arat ca cei mai buni au preferat LMV. Oricum, decizia e a ta:*.