| Vladutz11811 a întrebat:

Care sun carpatii unde se afla ei (la est la vest)si cum se numesc?

Răspuns Câştigător
| Marian1111 a răspuns:

Carpatii sunt impartiti in trei grupe principale care se numesc astfel:
-Carpatii Orientali, sunt pozitionati in partea de Nord-Est a Romaniei
-Carpatii Meridionali,sunt aflati in partea sudica a Romaniei(deasupra Campiei Romane)
-Carpatii Occidentali, sunt pozitionati in partea vestica a Romaniei, sper ca ti-am fost de ajutor!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe ro.wikipedia.org si afli. Succes si numai bine!

| Denisa_3303 a răspuns:

Carpatii se afla in nord, central si vest si se numesc Carpatii Orientali, Meridionali si Occidentali. Funda?