| IamGIPSY a întrebat:

Care sunt deosebirile dintre cupru si fier?

Răspuns Câştigător
| вσмвση3ℓ a răspuns:

Cuprul face parte din metalele nobile, cu o puritate mai mare de 99%, este foarte bun conducător de electricitate și căldură, are o culoare roșie-portocalie. Cuprul este unul dintre cele trei metale elementare care are altă culoare naturală în afară de gri sau argintiu.Atât cuprul, cât și aliajele sale, au o maleabilitate foarte ridicată (pot fi trase în foi subțiri), fiind și foarte ușor de prelucrat. Totodată, ductilitatea cuprului este extraordinar de favorabilă, astfel, putându-se obține fire foarte subțiri de cupru, numite lițe (se foloseau, în trecut, la siguranțele fuzibile). Cuprul este un metal foarte moale.
Fierul:
Este un metal aflat în prima grupă a metalelor tranziționale. Este elementul chimic cel mai întâlnit pe Terra, formând cea mai mare parte a nucleului acestei planete și este al patrulea element ca abundență în scoarța terestră. Fierul este în prezent cel mai utilizat metal, cuprinzând 95% din producția mondială de metale, ca și masă.

5 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Culoare,densitate,proprietati...

| 13 a răspuns:

Cuprul este un conductor termic si electric mult mai bun decat fierul.Cuprul are o culoare aurie catre rosiatic si nu rugineste in contact cu oxigenul. PS daca vorbesti despre fier cum gasesti in balustrade sau stiu eu...nu e prea corect sa-i zici fier. Fierul este unul dintre compusii care se folosesc pentru a face otelul care se foloseste ulterior in industria metalurgica. Fierul simplu este rugos si se rupe usor si are o rezistenta foarte slaba. Dupa ce se amesteca cu carbonul si este tratat termic devine otelul din care se fac masini, porti, sarme si alte chestii.

| RB26DETT a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Cupru cupru si http://ro.wikipedia.org/wiki/Fierul fierul si poti face deosebirea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cupru -are o culoare aramie (de aceea se mai numeste si arama )http://www.google.ro/......tp?/search
fierul-http://www.google.ro/......tp?/imgres
fierul are o culoare cenusie (si rosiatica cand este ruginit )

cuprul are o duritate cuprinsa inte 2, 5 -3

| xbetz a răspuns:

Fierul are proprietati magnetice cuprul nu are.