| Elena97M a întrebat:

Care sunt diferentele dintre: meteoriti, asteroizi, comete si meteori?

3 răspunsuri:
| Bitzy a răspuns:

Buna!
Meteoriti= Bucată desprinsă dintr-un corp cosmic, corp care cade pe pământ provenind din spatiu.
Asteroizi=Mică planetă din sistemul solar, putin strălucitoare, cu orbita cuprinsă între orbitele lui Marte si Jupiter.
Comete=Corp ceresc alcătuit dintr-un nucleu luminos înconjurat de gaze si de pulberi, care, uneori, se prelungeste sub forma unei cozi îndreptate în sens opus Soarelui din cauza presiunii luminii acestuia; stea cu coadă.
Meteori=Fenomen care se produce în atmosfera terestră (fulger, trăsnet, ploaie etc.). 2) Corp ceresc care, traversând atmosfera terestră, produce o dâră de lumină de scurtă durată; stea căzătoare.
Sper ca ti-am fost de ajutor!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meteoriti= Bucată desprinsă dintr-un corp cosmic, corp care cade pe pământ provenind din spatiu.

Asteroizi=Mică planetă din sistemul solar, putin strălucitoare, cu orbita cuprinsă între orbitele lui Marte si Jupiter.

Comete=Corp ceresc alcătuit dintr-un nucleu luminos înconjurat de gaze si de pulberi, care, uneori, se prelungeste sub forma unei cozi îndreptate în sens opus Soarelui din cauza presiunii luminii acestuia; stea cu coadă.

Meteori=Fenomen care se produce în atmosfera terestră (fulger, trăsnet, ploaie etc.). 2) Corp ceresc care, traversând atmosfera terestră, produce o dâră de lumină de scurtă durată; stea căzătoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bbb