| smecheras2001 a întrebat:

Care sunt dovezile cu privire la forma pamantului?

2 răspunsuri:
| AngelliGina1981 a răspuns:

Imaginile din satelit, duuuh

| bEaUtY95 a răspuns:

Mai întâi o să-mi zici că Pământul nu e rotund, că ai învăţat la geografie că e mai turtit la poli şi e bombat la ecuator şi că îi zice geoid. Şi eu vin apoi şi iti spun că nici măcar geoid nu e, ci e de fapt ceea ce se cheamă patatoid. Adică seamănă cu un cartof. Şi chiar aşa e. Gândeste-te cum ar arăta Pământul fără apă în oceane. Ar fi la fel de vălurit ca un cartof. Dar hai să aproximăm forma Pământului cu o sferă, căci avem voie. Cum ne putem da seama că Pământul e o sferă?
Păi vedem o mulţime de poze făcute de sateliţi sau de astronauţi. Bine, bine. Dar cum ne dăm seama de asta de aici, de pe Pământ? Păi vedem umbra Pământului pe Lună la eclipsele de Lună; iar umbra respectivă e curbă. Deci Pământul e rotund. Dar dacă Pământul ar fi un disc, n-ar lăsa el tot o umbră rotundă? Şi uite că iar suntem în impas. Ne gândim apoi la celebrul exemplu cu vasul care pleacă din port şi începe să dispară mai întâi corpul vasului şi abia apoi dispare catargul. Nici ăsta nu e un exemplu prea convingător. Ai văzut cum arată uneori Soarele la apus sau la răsărit? Ai văzut că uneori Soarele e pătrat, alteori pare rupt în bucăţi. Asta pentru că la orizont pot apărea o mulţime de efecte optice care dau naştere unor iluzii deosebit de interesante. Poate vom discuta şi despre asta într-o zi. Suma asta de efecte optice fac ca demonstraţia cu vaporul să nu fie chiar satisfăcătoare.
Există, însă o dovadă deloc ambiguă a sfericităţii Pământului. Dacă mergem afară într-o noapte senină şi vom privi către Steaua Polară vom vedea că se află la jumătatea distanţei între orizont şi punctul de deasupra capului. Deci se află la o înălţime de 45 de grade deasupra orizontului. Dacă mergem în expediţie la Polul Nord, vom vedea Steaua Polară deasupra capului. Dacă, în schimb, mergem către sud, în Antalya să zicem, vom vedea că Steaua Polară a coborât evident către orizont. Dacă ajungem pe ecuator, nu vom mai vedea deloc Polara fiindcă se va afla chiar pe orizont.
Dacă Pământul n-ar fi fost rotund, n-am fi putut observa acest efect. Dacă ar fi fost un disc, l-am fi observat doar dacă am fi mers pe muchie, dar e evident că nu facem asta. De aici tragem concluzia fără echivoc că ne aflăm pe o planetă sferică.