| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt metodele de prevenire a infecteri cu parazitul tenia?

2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Prin carne de porc sau vita insuficient preparata. Daca animalul are acest parazit, iar carnea e "in sange", ai sanse mari sa te imbolnavesti. Concluzia: nu manca din carnea acestor animale fara sa fie bine gatita. Sau nu manca deloc, e mai sanatos.

| SaBriinaa a răspuns:

Hi! Uite, pentru prevenire:in primul rand trebuie sa stii cand e infestata cu tenie:Cand carnea are niste forme ciudate(ca valurile). prevenire:dupa ce observi acele formetrebuie sa fierbi foarte bine carnea deoarece atunci dispar cisticercii(unde stau larvele de tenie). Incearca sa faci un consult mai des la medic.Numai atat se poate face, din cate stiu eu.