| Loyd06 a întrebat:

Care sunt nuvelele fantastice ale lui Mircea Eliade? Macar cateva dintre ele! Am nevoie urgent.

2 răspunsuri:
| Adina981 a răspuns:

In „Sarpele" – (1937) eroii traiesc sub semnul unei vraji malefice, „o infinita voluptate, amestecata cu teroarea mortii". Experientele yoga, levitatia, invizbilitatea, staau la baza unor aventuri fantastice povestite in „Secretul doctorului Honigberger".

| radumar a răspuns:

Sarpele, La tiganci, Secretul doctorului Honigberger, Ghicitor în pietre, Podul, Pe strada Mântuleasa..., Adio!, Noaptea de Sânziene, Domnișoara Christina