| Lorryyyy a întrebat:

Care sunt operatiile de pregatire ale unui pantof? Cel mai rapid raspunsa are funda! :*

3 răspunsuri:
| Cayla a răspuns:

1. Scurtistoric…………………………………………………………………………….2.Aspecte generale privind structura încălţămintei; 3.Metode de obţinere a copiei medii; 4.Caracteristicile modelului de bază; 5.Materialele utilizate şi principalele caracteristici ale acestora; 6.Stabilirea metodelor de prelucrare a reperelor în scopul realizării deansambluri; 7.Metode de îmbinare; 8.Normarea consumurilor;
8.1 Normarea consumurilor la piele, feţe şi căptuşeli.8. 2Normarea consumului la înlocuitori de piele.8.3 Normarea consumului de aţă.8.4 Normarea consumului de adeziv.
9. Elaborarea schemei ierarhizate; 10. Elaborarea proceselor tehnologice de confecţionare a modelului debază; 11.Calculul normelor de timp şi de producţie; 12.Stabilirea normelor de timp şi producţie la operaţiile de coasere; 13.Calcularea normei de timp şi de producţie la operaţiile din cadrulatelierului de formare spaţială-structurare-finisare; 14. Diversificare; 15.Fişe de model şi caracterizarea acestora;

| mrBean008 a răspuns:

Luarea de pe raft,(curatarea cu o carpa si datul cu crema), dezlegarea sireturilor si apoi merge de la sine...

| georgiana999 a răspuns:

1=Imbinarea detaliilor
2=Fixarea brantului
3=Talpuirea
4=Calapod
5=Ambalarea