| Manda_Gabriel_1995 a întrebat:

Care sunt raurile care se varsa in estuare?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Principial, raurile se varsa in fluvii. Fluviile au estuare caci se varsa in oceane, cu maree considerabila.Acelea care se varsa in oceane. Caci si Nilul si Dunarea sau Mississipi au delta si nu estuare, desi sunt fluvii mari.
Pe insule mai mici or exista rauri Desi sunt numite rauri, ele au statut de fluvii, chiar mici, chiar daca sunt mici si aflandu-se pe insule mici in Pacific, au totusi estuare.

| Manda_Gabriel_1995 explică (pentru oprescudorin11):

Mersi

| Manda_Gabriel_1995 explică (pentru oprescudorin11):

Multumesc

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Manda_Gabriel_1995):

Cu deosebita placere. Merci (si eu) pentru apreciere!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei acele rauri/fluvii care se varsa in oceane unde mareea este puternica si cu mare amplitudine/inalta. Printre cele mai cunoscute se pot enumera fluviile : Amazon (Brazilia), Obi (Rusia), Saint Lawrence (Canada), Tamisa (Anglia) etc.