| blackangel96 a întrebat:

Care sunt trasaturile pastelului? Fundita! :*

Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
6 răspunsuri:
| cosmy1993 a răspuns:

— specie literara lirica, in versuri (elemente de pastel apar si la prozatori precum Mihail Sadoveanu, considerat un poet in proza — in 1925, Eugen Lovinescu afirma: „Sadoveanu este, poate, cel mai puternic poet la naturii", dar si alti prozatori;
— eul liric isi exprima direct sentimentele, influentate de aspectul naturii;
— se desprind, deci, sentimentele eului liric: admiratie, veneratie, extaz, incantare, tristete, melancolie, nostalgie etc.;
— ca mod de expunere, predomina descrierea in versuri;
— nu apare actiunea in sine, ci gasim elemente de miscare (dinamice), necesare descrierii;
— daca apar personaje, ele nu sunt implicate in actiune, ci completeaza tabloul / tablourile;
— deoarece termenul de „pastel" este comun si picturii, apar tablourile de natura, de altfel, termenul de „tablou" (din fr. tableau) este utilizat in special in pictura, de unde a fost transferat in literatura indicand „fixarea unei imagini", sintetizand o serie de elemente semnificative;
— apartinand genului liric, intalnim frecvent imagini poetice, termeni cu sens figurat, deci numeroase figuri de stil;
— imaginile poetice pot fi vizuale, auditive, olfactive, chinestezice etc., si rezulta din utilizarea anumitor parti de vorbire cu rol stilistic, din constructii cu sens figurat;
— dintre elementele stilistice, frecvente sunt epitetele cromatice, necesare redarii culorii predominante a tabloului/tablourilor: „zale argintie, umeri dalbi" (Vasile Alecsandri), „norii suri, bruma argintie" (Octavian Goga), „mugur alb si roz si pur" (George Bacovia) etc.;
— titlul este sugestiv, indicand elementul descriptiv: „Iarna", „Toamna", „Primavara", „Vara", „Viscolul", „Gerul", „Sania", „In miezul verii", „Oaspetii primaverii", „Vestitorii primaverii", „Iarna pe ulita", „Balta", „La gura sobei", „Malul Siretului"; se pot intalni si elemente ce denumesc sarbatorile din viata poporului si repere agrare (cositul, secerisul, „glasul" morilor). Unii pastelisti isi intituleaza respectivele creatii chiar „Pastel": George Cosbuc, George Toparceanu etc.;
— in majoritatea pastelurilor, apare comuniunea omului cu natura;
— natura este personificata, umanizata, in multe pasteluri luand infatisarea unei fete (alegorie);
— in multe pasteluri, apar elemente de imn, de oda, de meditatie. sper ca ti-am fost de folos, ne mai auzim si la alte intrebari

| МŶĶÁŶ a răspuns:

Http://www.aoro.ro/search.asp?EXPS=lacramioare
Am mai comandat de la aoro si sunt foarte multumit :)

| OlGuTsIkA_3343 a răspuns:

O poezie lirica in care autorul descrie un tablou din natura, prin intermediul caruia isi releva sentimentele se numeste pastel

| Ilies_Alexandru_1981 a răspuns:

m4n1ne
— specie literara lirica, in versuri (elemente de pastel apar si la prozatori precum Mihail Sadoveanu, considerat un poet in proza — in 1925, Eugen Lovinescu afirma: „Sadoveanu este, poate, cel mai puternic poet la naturii", dar si alti prozatori;
— eul liric isi exprima direct sentimentele, influentate de aspectul naturii;
— se desprind, deci, sentimentele eului liric: admiratie, veneratie, extaz, incantare, tristete, melancolie, nostalgie etc.;
— ca mod de expunere, predomina descrierea in versuri;
— nu apare actiunea in sine, ci gasim elemente de miscare (dinamice), necesare descrierii;
— daca apar personaje, ele nu sunt implicate in actiune, ci completeaza tabloul / tablourile;
— deoarece termenul de „pastel" este comun si picturii, apar tablourile de natura, de altfel, termenul de „tablou" (din fr. tableau) este utilizat in special in pictura, de unde a fost transferat in literatura indicand „fixarea unei imagini", sintetizand o serie de elemente semnificative;
— apartinand genului liric, intalnim frecvent imagini poetice, termeni cu sens figurat, deci numeroase figuri de stil;
— imaginile poetice pot fi vizuale, auditive, olfactive, chinestezice etc., si rezulta din utilizarea anumitor parti de vorbire cu rol stilistic, din constructii cu sens figurat;
— dintre elementele stilistice, frecvente sunt epitetele cromatice, necesare redarii culorii predominante a tabloului/tablourilor: „zale argintie, umeri dalbi" (Vasile Alecsandri), „norii suri, bruma argintie" (Octavian Goga), „mugur alb si roz si pur" (George Bacovia) etc.;
— titlul este sugestiv, indicand elementul descriptiv: „Iarna", „Toamna", „Primavara", „Vara", „Viscolul", „Gerul", „Sania", „In miezul verii", „Oaspetii primaverii", „Vestitorii primaverii", „Iarna pe ulita", „Balta", „La gura sobei", „Malul Siretului"; se pot intalni si elemente ce denumesc sarbatorile din viata poporului si repere agrare (cositul, secerisul, „glasul" morilor). Unii pastelisti isi intituleaza respectivele creatii chiar „Pastel": George Cosbuc, George Toparceanu etc.;
— in majoritatea pastelurilor, apare comuniunea omului cu natura;
— natura este personificata, umanizata, in multe pasteluri luand infatisarea unei fete (alegorie);
— in multe pasteluri, apar elemente de imn, de oda, de meditatie.

| Cassi a răspuns:

Pastelul este opera liricain versuri care pune in evidenta ideile si sentimentele autorului prin intermediul unor imagini din natura.1)Sunt prezente trasaturi ale unui anotimp:''colt de natura'' 2)Sunt exprimate prin tabloul creat, sentimentele poetului 3)Se folosesc figuri de stil specifice,descrierii,epitetil dublu,triplu,cromatic,metaforic,personificarea, comparatia, rpetitia, aliteratia, enumeratia.4)Modul de expunere este descrierea.