| Claritagabb1998 a întrebat:

Care sunt trasaturile textului epic?

2 răspunsuri:
| Vasile_Bogdan_1998_UttP a răspuns:

Trasaturile genului epic sunt-transmiterea in mod indirect, ganduri indei sentimente prin intermediul personajelor, a naratorului, al viziunii artistice si a imaginilor vizuale

| luiza17 a răspuns:

1.naratorul își exprima ideile și gândurile prin intermediul personajelor și acțiunii
2. Prezenta naratorului
3. Prezenta acțiunii(subiectul, relațiile temporale și spațiale)
4. Prezenta personajelor
5. Întrebuințarea unor moduri de expunere specifice (narațiunea, descrierea, dialogul)
6. Perspectiva narativa
7. Predominarea narațiunii