| Baicon_Florin_1985 a întrebat:

Care sunt verbele modale?

1 răspuns:
| Codeine a răspuns:

Verbele: can, may, must, ought, shall, will si partial need si dare formeaza grupul de verbe modale. Aceste verbe nu formeaza infinitivul cu particula 'to'.

can - a putea, cu intelesul de a fi in stare. In vorbirea curenta mai ales in intrebari se foloseste in locul lui 'may' (vezi mai jos) (inseamna si conserva si 'to can' = a face conserva)
may - a putea, cu intelesul de a avea voie. (inseamna si luna mai). In plus se foloseste in urari, de exemplu poate fi tradus prin 'fie'.
must - a trebui, a fi necesar (inseamna si must- suc de struguri), poate fi tradus uneori si prin probabil (sau 'trebuie ca')
ought to- ar trebui, ar fi cazul
shall - este o intarire a unui ordin daca este spus apasat. Altfel formeaza viitorul persoanei intai. In acest ultim caz de obicei se inlocuieste cu 'will' (vezi mai jos).
will - formeaza viitorul, particula 'voi' din romaneste. I will come = Voi veni. Se foloseste si la formarea viitorului.(deasemeni inseamna testament. Inseamna si vointa).
need - a trebui, cu intelesul de a avea nevoie
dare - a indrazni, a provoca pe cineva

Caracteristicile generale ale verbelor modale

1.Nu accepta particula to pentru infinitiv, nu au participiu si nici forma cu ing. Din aceasta cauza multe timpuri lipsesc acestor verbe.
2.Foarte important: Verbul care urmeaza unui verb modal nu are to in fata. Adica, pe romaneste spui: Trebuie sa mananc sau mai arhaic Trebuie a manca In englezeste se spune I must eat. (Daca spui: I need to eat - need aici nu e verb modal).
Din exemplele de mai sus vedem ca aceasta regula a verbelor modale e respectata: I know I can (fara 'to'), May I have this dance? (fara 'to') etc
3.Forma negativa nu cere do. Adica in cazul celorlalte verbe se pune un do not sau does not pentru negatie. I eat meat - Mananc carne. I do not eat meat - Nu mananc carne. Daca insa spui I can not eat meat - Nu pot sa mananc carne, particula do cade.
4.Forma interogativa nu cere do. Do you eat meat? - Mananci carne? folosind verbul modal can devine Can you eat meat? - Poti sa mananci carne? Folosind must spunem: Must you eat meat? - Trebuie sa mananci carne?
.
5.Aceste verbe nu se schimba dupa persoana: I can, you can, he/she can etc. Adica persoana a treia singular nu primeste 's'.
6.Aceste verbe se pot contracta cu particula not din propozitii negative. can't = can not, mustn't = must not, won't = will not sunt verbele modale care folosesc cel mai mult aceasta regula.
7.Pentru formarea celebrului 'nu-i asa' din engleza e necesar folosirea acestor verbe. Forma
'nu-i asa' depinde de verbul modal folosit in prima parte a intrebarii. I can go, can't I? - Pot sa ma duc, nu-i asa? sau He will go, won't he? - Va merge, nu-i asa?

Sper ca te.am ajutat puppy dog eyes love struck!`