| ZaKid a întrebat:

Cartea este o fagaduinta, o bucurie, o calatorie prin suflete, ganduri si frumuseti.

Voi cum comentati acest citat?

5 răspunsuri:
| CherryLove a răspuns:

Intr-adevar cartea reprezinta o deschidere catre noi sfere catre noi locatii nemavazute, o calatorie in gandurile si sufletele altora.
Dupa parerea mea o carte reprezinta totodata deschiderea catre lumea interioara a individului, catre esenta sa intelectuala si capacitatea de legatura cu lumea. Cartea in sens strict este un act de creatie de imaginatie, un talent aparte. In sens larg cartea este o poarta catre lumea ideilor, un mod de a percepe universul, cum intr-o viata nu poti sa le traiesti si gresesti pe toate cartea te ajuta sa dobandesti experiente pe care intr-o viata nu ai posibilitatea sa le traiesti, cartea iti intoarce privirea catre locuri nemaivazute catre persoane nemaintalnite. In concluzie dupa cum spune si Nicolae Manolescu "daca ne-am margini la ceea ce putem trai sau vedea in jurul nostru intr-o viata de om, am fi foarte saraci "

| anisoara96 a răspuns:

Cartea este o lume a cunostintilor,un prieten care nu te da de gol niciodata,da! este o calatorie in lumea frumosului si a cultului inalt,prin carti poti gindi,poti reflecta si privi prin suflet,in ea poti gasi orice :tristete,durere,frumusete,arta,glume, prieteni, oameni...

| Wehrmacht a răspuns:

Carte=instrument de tortura.

| edy1321 a răspuns:

Eu cosider sa sunt doar niste pagini cu litere. Depinde de continut. Am citit o carte in toata viata mea nenorocita.

| Adam_Daniel_1989 a răspuns:

Eu cred ca, cartile sunt o poarta spre o alta lume a frumosului si a aventurii de aceea cartile trebuiesc ingrijite