| DaciaRomania a întrebat:

Cat de greu este pentru un român să învețe limba maghiară, bine, ca la carte cum s-ar zice?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca traiesti intre maghiari si faci si cursuri, atunci in 5 ani vei putea vorbi fluent.

| DaciaRomania explică (pentru Bula):

5 ani? Wowww

| Bula a răspuns (pentru DaciaRomania):

Orice limba necesita atat pentru a putea vorbi fluent (grad B2 atestabil).

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i greu deloc, fiind ca orice alta limba straina.

| Madaxo97 a răspuns:

Foarte greu, limba maghiară este una din cele mai grele limbi din lume, mai bine te apuci să înveți chineza, cred ca e mai ușoară laughing

| LisaJulie a răspuns:

Daca iti iei un dictionar, mergi acolo si stai si cativa ani, atunci cu siguranta ca o vei invata!

| Cipi1212 a răspuns:

E urâtă limba maghiară.

| KovacsB a răspuns:

Depinde de IQ românului.
Din moment ce vrea sa invete ungureste cel mai probabil are nr la pantofi mai mare decat IQ-ul.

| MistarGoGu a răspuns:

Hard Work to do...
Pentru ca NU seamănă cu nimic? Este de origine asiatica? ( maghiarii sunt originari din Mongolia )?
Germana și Engleza au anumite potriviri le înveți repede, cele latine nu mai spun. Dar aia? Ce potriviri
găsești tu acolo? Și de ce? Cu ce motiv?

| DaciaRomania explică (pentru MistarGoGu):

Mi se pare foarte interesantă tocmai pentru că e dificilă...

| MistarGoGu a răspuns (pentru DaciaRomania):

Poate nu ai încercat japoneza sau chineza? Dacă e chestie de hobby baga mare... altfel nu ii vad utilitatea? Nu cred ca a devenit Ungaria superputere economica cât sa merite efortul! Din contra este pe buza prăpastiei economice.

| simplaexsistenta a răspuns:

Destul de mult, dar nu vad la ce i-ar trebui unui roman maghiara

| NLS a răspuns (pentru simplaexsistenta):

Pentru ca unii s-au angajat in Ungaria, in Horeca, turism, etc

Multi romani din Bihor cunosc macar partial maghiara, si limba vorbita acolo e stalcita, rostesc cuvinte unguresti in mod romanizat (si ei realizeaza asta).
fedeu = capac (de la fedő)
ciotârnă = scoc (de la csatorna)
a cuștuli (sau a coștoli) = a gusta (de la megkóstolni)
a fești = a vopsi (de la festeni)
bai = necaz (de la baj) (folosit cam peste tot in Ardeal)
etc

| gabicoo a răspuns (pentru NLS):

Ticlăzău = fier de călcat.
Corhaz = spital, etc.

| NLS a răspuns (pentru gabicoo):

Al doilea il stiu (chiar asa se pronunta, cum se scrie pe romana, cu accent pe o: kórház),
primul nu... o fi vreun regionalism. (dar l-am auzit la Unguru' Bulan laughing )

| Koba12345 a răspuns:

Depinde de nevoie, nu inveti o limba numa asa de plictiseala.
Daca la job se cere cred ca in cateva luni poti invata baza, depinde cine te invata. Sunt oameni care merg la cursuri pentru limbi straine si nu invata 1 limba in ani de zile daca nu-s motivati