| anonim_4396 a întrebat:

Cât de greu este să publici un articol într-o revistă de știință în România? Care sunt pașii care trebuie urmați și care sunt șansele de reușită încă din timpul studenției?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu stiu cat de serioase sunt revistele din Romania, dar un articol trebuie sa includă studii, dovezi, argumente pro si contra, nu uita de metoda stiintifica

| sierra1 a răspuns:

Dacă articolul tău aduce ceva nou, interesant atunci un profesor de-al tău te-ar putea gira/indruma spre ceea ce vrei să faci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie doar sa gasesti un profesor care sa te coordoneze.

| Basthet a răspuns:

Bună! Înainte de a-l propune spre publicare, verifică următoarele: ai adus ceva nou în domeniu? ai descris metodologia prin care ai ajuns la ideea de bază? ai citat o bibliografie cât mai completă? stilul expunerii este științific, propriu domeniului? Cât despre corectitudinea gramaticală nici nu mai pomenesc, e absolut obligatorie. Dacă ești student, n-ar fi rău să prezinți articolul unui profesor din specialitatea respectivă, să îi soliciți o recomandare și să citezi din ea în motto-ul articolului. Succes!

| monaboss a răspuns:

Daca esti perseverent poți