| tonyc7 a întrebat:

Cat de importanta credeti ca este astazi India la nivel global?
Daca are a patra armata a lumii si o economie superioara economiei Angliei si Frantei, poate fi considerata India una din marile puteri ale lumii?
Comparabila cu Rusia lui Putin, sa zicem?

2 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

India este o tara la extreme:pe de o parte are arsenal nuclear si o armata bine echipata si multe creiere bune in Occident si in tara lor.Dar pe de alta parte mare parte din populatia lor traieste in saracie si orase mizerabile.
Cu resursele pe care le au India trebuia sa fie o tara mult mai dezvoltata.
India este o tara importanta dar nu cred ca poate fi considerata o mare putere si nu cred ca poate juca la masa celor mari.In unele privinte este peste Rusia lui Putin dar nu se poate compara cu SUA, Franta, UK, Germania sau China.

| lauralaurette23 a răspuns:

Toate marile companii incep sa produca acum si in India ca sa evite restrictiile impuse de China si US. India, spre deosebire de China, are si resurse minerale, pământ fertil, etc. Sunt si foarte numerosi ca populatie, au sanse sa devina putere majora. Dar, China are putere economica cu Yuanul, parteneriate cu Rusia, Brazilia, etc. sa nu mai foloseasca dolarul. China e puternica pe tehnologie si controlul populatiei, au imprumutat pana si US-ul. China si Rusia vor fi noile mari puteri. Daca nu ajunge Trump presedinte din nou, sa domoleasca relatiile cu Rusia, US se va prabusi si China va conduce politicile internationale.