| RAY a întrebat:

Cat de mult cititi,va place cititul, de cand ati citit ati observat ceva pozitiv?

16 răspunsuri:
| LovellyAngel a răspuns:

1. Cât de mult citiţi?
Încerc să citesc cât de mult pot... Mie îmi place cel mai mult să citesc în locurile zgomotoase. În pauze la şcoală, la o cafenea, în parc. Dacă nu mă distrage ce este în jur, e clar că respectiva carte este bună, mă face să mă "desprind" de cei din jur ( un fel de test ). Pot foarte bine să stau toată ziua în casă şi tot ce fac e să atac paginile cărţilor laughing.
2. Vă place cititul?
Da. E ca şi cum m-aş transpune în viaţa altcuiva.
3. De când citiţi aţi observat ceva pozitiv?
Sunt mai atentă la detalii şi la cei din jur. Şi mi-am schimbat modul de a gândi, oarecum.

| fuzzer a răspuns:

Imi place foarte mult sa citesc, si observ cum imi dezvolt cunostintele cu privire la un anumit domeniu.

| HolyPotato a răspuns:

Cititul mă relaxează, dar daca să vreau să mă apuc de citit și să îmi fac timp pentru asta am nevoie de o carte interesantă. Personal prefer cărțile de psihologie practică, romanele polițiste sau chiar cele de dragoste dacă au o poveste mai speșăl.

| ayosmdk a răspuns:

Din pacate acum nu mai citesc asa de mult...
Dar imediat ce incepe anul scolar vreau sa incep din nou.
Ce pot sa spun, citeam foarte mult.
Mi-au placut asa de mult cartile ( de fapt, inca imi plac ) ca am invatat sa citesc pe la 4 ani jumatate, la 5 stiam deja sa citesc cursiv iar acum am ajuns la performanta de a citi o carte de gen 400 pagini in 3 - 4 ore. Cand imi place chiar foarte mult o carte citesc chiar mai repede ( de ex am citit trei volume a cate 200 pagini fiecare in 2 ore, doar pentru ca m-a captivat )
Iubesc cititul...

| NickName01 a răspuns:

Depinde de continutul cartii!

| NickName01 a răspuns:

Unele carti mai mult te prostesc;

| ALEX2402 a răspuns:

Se pune ca citesc subtitrarea la filme si seriale? adica citesc cursiv si nu am probleme big grin

| Darkela a răspuns:

Hmm,ai mai multe intrebari.
Raspund pe rand :

1. Cat de mult cititi?

Citesc foarte mult.Citesc ce imi place si ce stiu ca ma va ajuta, nu orice carte.Partea buna e ca sunt muuulte muuuulte carti si ai de unde alege dar trebuie si sa stii unde sa cauti. Deci, revenind, citesc mult, uneori o zi intreaga ( asta doar cand e prea interesanta cartea).Mie persoanal imi plac cele de cultura generala, mister, horror, comedie, politiste..cam orice numai nu carti de dragoste ( nu am ce invata din ele ).

2. Va place cititul?

Da, imi place foarte mult. Nu trebuie sa depui efort fizic, stai relaxat, afara, pe o banca sau intins in pat, si aflii lucruri noi care pe tine te vor ajuta. Deci : DA, IMI PLACE.

3. De cand ati citit ati observat ceva pozitiv?

Da, am observat mai multe lucruri mai ales pentru ca acum 2 ani uram cititul :
1. Memoria mi s-a imbunatatit. Retin mult mai repede anumite lucruri!

2. Citesc mult mai repede. E necesar ca in viata sa citesti repede, fara sa pierzi mult timp.

3. Am un vocabular mult mai bogat, folosesc mai multe cuvinte si ma exprim mult mai usor.

4. Am mai multa imaginatie. Cu siguranta stii acele momente cand ai ca tema la lb.Romana sa scrii o compunere si pur si simplu nu ai nici o idee.Ei bine, nu mai am problema asta! ^^ ( daca ai terminat scoala te va ajuta sa ai idei in ceea ce priveste cariera )

5. Am mintea mult mai deschisa. Acum, analizez mai bine orice lucru intr-un timp mult mai scurt, prid informatiile mult mai repede.

Sa iti mai zic ceva, ca un fel de bonus : Citind te vei cultiva! Te vei disciplina, vei avea un cunvant de spus, vei avea stima de sine.Suna ciudat, nu? E foarte adevarat. Citeste, afla lucruri noi, spune-le prieteniilor si fa o schimbare in bine in viata ta. Citeste si vei prinde aripi.

| RAY explică (pentru Darkela):

Da-mi te rog niste carti preferate de ale tale

| Darkela a răspuns (pentru RAY):

1.Cum vrea Dumnezeu
2. Carti de Agatha Christie, orice carte.
3.Seria Harry Potter
4.Seria Disparuti
5. Fata de hartie
Cam astea imi plac muult.

| NuTeCred a răspuns:

Citesc cand apuc. Ma simt bine cand citesc happy.

| anuca223 a răspuns:

Te simti tu bine daca stii cat citim noi?

| RAY explică (pentru anuca223):

Voi fetele mereu aveti ceva de comentat

| GarofitaParfumata a răspuns:

Pai eu citesc din placere si cat de des am ocazia si chiar ma ajuta, dar trebuie sa citesti ce iti place si cum se spune "nu judeca o carte dupa coperta" chiar nu ar trebui, ar fi bine sa citesti cel putin 20 de pagini pana sa stii daca merita sa o continui

| paul188 a răspuns:

Da si eu citesc cand... bine, bine niciodata

| Sebastian2015 a răspuns:

Cititul este o hrana pentru unii... Ce sa zic eu nu am ajuns la aceasta performanta dar sa-ti spun sincer cel care citeste intotdeauna va avea de castigat. Fiecare minut stand si citind nu este pierdut ba dimpotriva este castigat.