| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mult poate creste o nota la contestatii? E posibil sa creasca nota cu 1 punct? Sau 70 sutimi?

Răspuns Câştigător
| CartofulFred a răspuns:

Poate sa iti creasca si pana la 10 atata timp cat tu stii ca ai facut totul corect, dar de asemenea poate sa scada si foarte mult. Ideea e ca nu se i-a in considerare ca nota finala decat daca noua nota este mai mare sau mai mica cu 50 de sutimi.

5 răspunsuri:
| Nicu47 a răspuns:

Buna AcadicaRoz, nu neaparat iti creste nota, cineva a avut nota 5.40 si cand a facut contestatie a avut 3.20 se mai intampla cateodata cand ai o nota mica de ex 6.90 si sa faci contestatie iti ieste 7.50 sau 7

| AngelBoy a răspuns:

Este posibil doar daca ai facut de punctul respectiv, exista insa o sansa si mai mare de a-ti micsora nota, un coleg de-al meu a patit-o la romana, luase 5, 20 si dupa contestatie a primit 4, 80. Te-as sfatui ca in cazul in care nu mai ai nimic de pierdut sa faci contestatie, daca nu esti sigura de faptul ca nota poate fi marita cu 0, 5 nu cred ca are rost sa faci, te poti alege la fel de usor cu o nota mai mica.

| Ella3133 a răspuns:

Da,se poate...dar de cele mai multe ori scade, pentru ca se uita mult mai amanuntit si mai gasesc unele greseli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate creste si cateva puncte bune daca lucrarea este buna si nu a fost decat o eroare de corectare. Spre exemplu,caz real,un elev nu luase,initial, nota de trecere, dar dupa contestatie nota finala a fost de, surpriza, 9! Bineinteles, astfel de cazuri se soldeaza cu sanctionarea profesorului care a gresit(sunt permise diferente de maximum 1 punct pentru ca riscul sanctionarii acestuia sa nu existe)si sunt foarte rare, dar nu inexistente.Numai bine.

| Mihai26 a răspuns:

Lui fratemiu i-a crescut anul trecut de la 5.10 la 6.