| queeny a întrebat:

Cat de mult va ajutat materia din generala in viata? Sau in liceu? Sau in facultate?

Stiuuu, baza e fundamentala... Dar cati din anii de la istorie ii mai tineti minte? Da' din teoreme? Cati stiti teorema inaltimii? Cazurile de asemanare la triunghi?
Ce mai tineti minte din fizica de 5-8? Da' din chimie?

Răspuns Câştigător
| Bishop a răspuns:

Scoala generala, e de cultura generala, deci te ajuta pentru cultura ta generala, de exemplu, la matematica te ajuta formulele pentru arii, medii, scara etc., fizica: curentul electric, starile de agregare, caldura etc., biologie:muschii corpului, oasele, ochiul, urechea, chimie: ar fi util sa stii si tu macar formula otetului, ca se pune in salata, istorie: nu poti tine minte toti anii, dat macar sa stii cand a avut loc unirea si cine a fost Alexandru Ioan Cuza...
si ar mai fi si alte exemple...

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Am 20 de ani, stiu inca teoremele lui thales, pitagora, stiu cand a domnit mihai viteazul, stefan cel mare, mircea cel batran, vlad tepes, stiu formulele de electroliza, descompunerea compusilor. Stiu cam tot din generala. Pentru ca le-am folosit si la liceu si le folosesc si la facultate. Dar istoria si geografia au fost hobby-ul meu si le stiu din placere, restul s-au intiparit in memorie. Si nu te plange ca o sa ti fie de folos.

| marrr a răspuns:

Inaltimea este perpendiculara dusa din varful unui unghi parcalaughing.
Cazurile de congruenta... Latura, unghi, latura; latura, latura, latura; unghi, latura, unghi. La triunghiul dreptunghic: cateta, unghi; ipotenuza, unghi; cateta, ipotenuza.
In anul 753 ih sa infiintat roma parca.thinking Stefan cel mare a domnit intre 1457 si 1504.In secolul 15 a fost descoperita America... Fizica, da, tin minte ca doar is a 6-a. Si aceste lucruri chiar azi ma intrebam la ce ajuta, ca doar nu mi se pun pe tava doua triunghiuri ca sa-mi dau seama daca-s congruente.Totusi, vei avea copii, vor invata acelasi lucru ca si tine. Trebuie sa inveti ca sa ajungi ceva in viata pentru a duce o viata frumoasa si sa ai o familie pe care sa o intretii. Bafta:*

| Serenity_3531 a răspuns:

Te felicit pentru aceasta intrebare. Ai pus punctul pe i. Eu am invatat cum trebuie la obiectele pe care mi-au placut. In liceu am iubit istoria (si acum imi place) si nu am invatat-o fiindca mi-a fost impusa. De multe ori citeam eu, suplimentar, si imi placea ca descopeream singura, si nu doar ca trebuia.
Imi privinta stiintelor exacte, nu le-am prea avut. (am urmat filiera umanista). In ROMANIA se pune mare accent pe toceala, o tona de materie, iar cand termini liceul, te intrebi ce ai acumulat in toti acesti 12 ani. Avem un sistem de invatamant foarte rudimentar, chiar daca cei mai multi olimpici sunt romanii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de parere ca doar materia din generala ii importanta in viata, ii fundamentala, ii baza, cum spui tu. Anii la istorie ii stiu, asa pe-aproape, cred ca chestia asta tine putin si de cultura generala, deci ar trebui sa-i stim, teorema inaltimii, a lui tales, a lui pitagora, formula cu delta si multe alte formule importante, cred ca nu le voi uita prea curand, chimia de 5-8 nimic, fizica tin minte- ROGVAIV, definitia interactiunii si unitatile de masura fundamentale.

P. S:Am 18 ani.